Stavební materiály

Prkno

Co je prkno? Prkno je druh řeziva. Vyrábí se nejčastěji ze smrkového či modřínového dřeva řezáním jednotlivých kmenů na pilách. Prkna se používají převážně jako stavební materiál.

Zobrazit celý článek »

Lať, střešní latě

Co jsou latě? Lať je druh řeziva vyroben nejčastěji ze smrkového dřeva. Rozměr latí se v řezu pohybuje okolo 40 x 50 mm a 3 – 5 m na délku. Nejčastější použití latí je v střešních konstrukcích. 

Zobrazit celý článek »

Hranol

Co je hranol? Hranol je druh řeziva. Vyrábí se podélným rozřezáním výřezu kulatiny. Nejčastěji je vyroben ze smrku nebo modřínu. Najde uplatnění jak ve stavebnictví, tak v nábytku. Hranoly mají vždy tloušťku a šířku stejnou.

Zobrazit celý článek »

Fošna

Co je fošna? Fošna je druh řeziva. Je nejčastěji 35 až 60 mm tlustá. Vyrábí se řezáním kmenů pomocí pily. Používají se například na pergoly, podlahy a zárubně. Jsou převážně vyrobeny ze smrku.

Zobrazit celý článek »

Krokev

Co je krokev? Krokev je šikmý prvek krovu, který nese latě na střeše, na kterých je poté upevněna střešní krytina. Pro stavbu se používají většinou dřevěné hranoly. Pro tepelnou izolaci mezi a pod krokvemi se používá skelná nebo minerální vlna.

Zobrazit celý článek »

Sádrokarton

Co jsou sádrokartonové desky? Sádrokartonové desky jsou rychlý a levným způsob suchého zdění, který se hodí pro stěny v místností i pro snížení stropu. Sádrokartonová deska se skládá ze sádrového jádra oboustranně opláštěného speciálním papírovým kartonem (liší se dle druhu desky).

Zobrazit celý článek »

Barrisol

Co je barrisol? Barissol je vysoce tvarovatelná polyvinylová fólie s vynikajícími vlastnostmi, které nabízí velkou variabilitu použití. Z této pnuté stropní fólie lze vytvořit krásně rovný a hladký designový strop? Zároveň je ale možné vytvořit podhled nevídaných tvarů, jakých žádný jiný materiál není schopen dosáhnout.

Zobrazit celý článek »