Kování

Cylindrický zámek

Co je cylindrický zámek? Cylindrický zámek (anglicky Pin tumbler lock) je nejčastěji používán u běžných dveřních, skříňových a visacích zámků. V zámku se po vložení klíče nazdvihnou odpružená stavítka a blokovací kolíky, právě o tolik, aby došlo k odblokování a rozpohybování cylindrické vložky. Každý zámek má také své bezpečnostní systémy, například pokud by byl zub klíče příliš […]

Zobrazit celý článek »

Kování do dveří

Co je kování do dveří? Dveřní kování jsou zejména kovové části na dveřích. Do skupiny dveřního kování patří: zámky, kliky, panty apod. Je určeno pro interiér i exteriér. Dělíme jej na štítové, štítové nerezové, mezipokojové, rozetové, renovační, bezpečnostní a ochranné kování.

Zobrazit celý článek »

Klika do dveří (dveřová klika)

Co je klika do dveří (dveřová klika)? Klika do dveří je součástí nábytkového kování. Má funkční i estetický význam, dodává dveřím celkový design a díky klice je možné dveře uchopit a uzavřít místnost a tím snížit prašnost, hluk a zvýšit soukromí. Nejčastěji jsou kliky kovové (ocelové) ale také plastové a dřevěné. 

Zobrazit celý článek »

Pant

Co je pant? Pant, též známý jako závěs, je mechanické zařízení skládající se ze dvou částí, které umožňuje pohyblivé zavěšení nejčastěji dveří a oken a jejich následný rotační pohyb (otáčení – otevírání a zavírání). Panty jsou nejčastěji ocelové, jejich počet se počítá na délku dveří nebo oken.  Zobrazit obrázek pantu v plném rozlišení

Zobrazit celý článek »

Konfirmát

Co jsou konfirmátové šrouby? Konfirmát je nejrozšířenější spojovací materiál při výrobě nábytku z aglomerovaných materiálů jako jsou dřevotřískové desky MDF, DTV, DVD. Kolíky se používají nejčastěji o průměru 8 mm a 10 mm a podle tloušťky spojovaného materiálu se volí jejich délka.

Zobrazit celý článek »

Tlumící pant

Co je tlumící pant? Tlumící pant je speciální pant, který se v nábytkářství používá na plynulé dovírání dvířek. Dvířka nemusíte dovřít do konce, pant si dveře plynule bez cuknutí či trhnutí dotáhne a „skříňku“ tak uzavře sám.

Zobrazit celý článek »