Styly a motivy

Anthemion

Co je anthemion? Anthemion je dekorační motiv, který se inspiroval římským a řeckým stylem. Motiv se inspiruje tvary rostlin a květů. Celkový vzor je vetšinou ve tvaru vějíře. V nábytku se tento motiv vyskytuje často u dřevěných či kamenných říms v období koncem 18. století.

Zobrazit celý článek »

Arabeska

Co je arabeska? Arabeska je označení pro ornament z proplétaných motivů – listů, úponků, šlahounů a květů. Ornament má původ ze středního východu, nejvíce byl používán na konci období italské renesance – přelom 16. a 17. století.

Zobrazit celý článek »

Boiserie

Co je boiserie? Boiserie je vyřezávané dřevěné obložení s motivy, které jsou často doplněny zlacením či barvením. Dnes se obklady Boiserie nachází převážně v nadstandardně bohatě vybavených interiérech sloužící k reprezentaci.

Zobrazit celý článek »

Bombé

Co je bombé? Bombé je styl typického francouzského nábytku, který má oblé tvary a boky. Tento styl byl oblíbený především začátkem 18. století a byl využíván často, např. u komod.

Zobrazit celý článek »

Chinoiserie

Co je chinoiserie? Chinoiserie je dekorativní styl. Byl oblíbený především začátkem 18. století. Spočíval v použití netradičních asijských motivů na tradičním evropském typu nábytku či porcelánu.

Zobrazit celý článek »