Nábytek skříňový

Cylindrický zámek

Co je cylindrický zámek? Cylindrický zámek (anglicky Pin tumbler lock) je nejčastěji používán u běžných dveřních, skříňových a visacích zámků. V zámku se po vložení klíče nazdvihnou odpružená stavítka a blokovací kolíky, právě o tolik, aby došlo k odblokování a rozpohybování cylindrické vložky. Každý zámek má také své bezpečnostní systémy, například pokud by byl zub klíče příliš […]

Zobrazit celý článek »

Příborník

Co je příborník? Příborník je typ úložného nábytku který se dříve používal v jídelnách pro ukládání potřeb určených ke stolování a hlavně prezentaci porcelánu. Velmi známí slangový název přiborníku byl také „kredenc“. Příborník byla vysoká prosklená skříň v jídelně postavená u zdi, sloužil pro uložení veškerého náčiní pro stolování, sklenice příbory, porcelán, prostírání apod… Kredence […]

Zobrazit celý článek »

Cassone

Co je cassone? Cassone je nižší skříň připomínající truhlu. Vyráběla se v Itálii na začátku 16. století. Truhlice cassone je na rozdíl od běžných truhel velice krásně zdobená a má složitě tvarované víko.

Zobrazit celý článek »

Semainier

Co je semainier? Semainier je francouzský název pro skříň, která má 7 zásuvek. Tento typ skříně sloužil na ukládání prádla – každá zásuvka na jeden den v týdnu. Byl velmi oblíben v druhé polovině 18. století ve ve Francii..

Zobrazit celý článek »

Armoire

Co je armoire? Armoire je označení pro úložnou skříň, převážně na oblečení. Skříň se vyznačuje horizontálními policemi a má dvoje dveře.

Zobrazit celý článek »

Korpus

Co je korpus? Korpus je základní stavební a nosný prvek skříňového a sedacího nábytku. Většinou je vyroben z dřevovláknité desky (MDF), překližky nebo z masivu (nejčastěji smrk a buk).

Zobrazit celý článek »

Nábytek

Co je nábytek? Nábytek (také mobiliář – u větších komerčních prostor banky, hotely apod.) je funkční a estetické vybavení interiérů a exteriérů sloužící především ke každodennímu životu lidí. Od relaxace až po užitnou hodnotu. Je nedílnou součástí vybavení interiérů a exteriérů.

Zobrazit celý článek »

Vestavná, vestavěná skříň

Co je vestavná, vestavěná skříň? Vestavná, vestavěná skříň je skříň vyrobená na zakázku, přesně podle rozměrů a požadavků zákazníka, na míru. Vestavěné skříně nejčastěji vyplňují otvory ve zdi, tzv. niky. Základní rozdíl od klasických skříní je ten, že vestavěné skříně jsou pevně spojeny s podlahou a stropem.

Zobrazit celý článek »