Textílie

Kanafas

Co je kanafas? Kanafas je tkanina vyrobená z bavlny, nejčastěji dostupná ve vzorech kostek a pruhů.  Nejznámější motivy kanafasu jsou kostkované, modré a červené o velikosti kostek asi 1×1 cm. Má všestranné použití, používá se na: podsedáky sedacího nábytku, povlaky na polštáře, kanafasové povlečení, zástěry do kuchyně, ubrusy, prostírání, kuchyňské chňapky a nejznámější utěrky kanafas. Látka je také v současné době k […]

Zobrazit celý článek »

Bavlna

Co je bavlna? Bavlna je přírodní jemný bílý materiál získávaný ze semen rostlin bavlníku (viz obrázek). Z celosvětové globální spotřeby textilních vláken tvoří bavlna 1/3. Bavlníky se pěstují bez použití chemikálií, jsou to naprosto přírodní rostliny.

Zobrazit celý článek »

Technické plátno – molino

Co je technické plátno – molino? Molino se vyrábí z bavlněných nebo viskózových vláken. Má různou barvu, převážně režnou a černou. Používá se jako izolační textilie na tvarovací materiály nebo jako krycí textilie pod spodní plochu pevného čalounění (na tzv. začištění spodní plochy výrobku).

Zobrazit celý článek »

Netkané textilie – rouna

Co jsou netkané textilie – rouna? Netkané textilie, rouna jsou vyrobena nejčastěji z kadeřených polyesterových vláken různé jemnosti. Zpevňují se pojením za tepla, proplétáním vaznými nitěmi, nebo vpichováním (rouno prochází soustavou tzv. plstících jehel, které svými ostny zachycují některá vlákna, mění jejich polohu a tím rouno mechanicky zpevňují). Rouna jsou pružná a měkká. Používají se […]

Zobrazit celý článek »

Batika a batikování

Co je batika? Batika je velice starý způsob zdobení a barvení látky. První zmínky pocházejí z Asie. Vzor je utvářen například překrýváním, svazováním či zašíváním barvené látky a barva se dostane jen na dostupná místa. Kouzlo batiky je to, že výsledek je vždy originál.

Zobrazit celý článek »

Nábytkový kluzák

Co je nábytkový kluzák? Nábytkový kluzák je malá, tenká (nízká) podložka, která se připevňuje na spodní část (dno) nábytku. Účelem kluzáku je chránit vaši podlahu při manipulaci s nábytkem a chránit také výrobek samotný. V neposlední řadě výrobek ochraňuje před možnou vlhkostí (při mytí podlahy), jelikož je výrobek díky kluzákům mírně vyvýšen cca o 2-3 mm.

Zobrazit celý článek »

Velur

Co je velur? Velur je tkanina, která se vyrábí z bavlny či ze syntetických materiálů, např. polyester. Velur má typický sametový vzhled a je podobný, na omak velmi jemný, jako semiš. Podobný materiál je fleece.

Zobrazit celý článek »

Nubuk

Co je nubuk? Nubuk je novější variantou semiše (název pravděpodobně vznikl ze slovního spojení „new buck“, tj. nový semiš) a je výrobně složitější ale odolnější a lépe se udržuje než semiš. U nubuku se zdrsňuje vnější strana kůže.

Zobrazit celý článek »

Semiš

Co je semiš? Semiš je zpracovaná vnitřní strana zvířecí kůže. Semiš je typický svojí jemností. Na druhé straně je citlivý na mokré a vlhké prostředí. Semiši se také velmi podobá kůže broušená, jejíž povrch byl mechanicky opracován a vytváří jakýsi hustý až semišový vzhled.

Zobrazit celý článek »

Teletina

Co je teletina? Teletina je druh kůže. Kůže je laický výraz pro usňový materiál, což je vyčiněná kožka převážně savců, zbavená při činění vlasu (chlupu, srsti). Usně se používají nejen k výrobě oděvů, ale i k výrobě obuvi, rukavic, kožené galanterie, nábytku atd.

Zobrazit celý článek »