Materiály

Kanafas

Co je kanafas? Kanafas je tkanina vyrobená z bavlny, nejčastěji dostupná ve vzorech kostek a pruhů.  Nejznámější motivy kanafasu jsou kostkované, modré a červené o velikosti kostek asi 1×1 cm. Má všestranné použití, používá se na: podsedáky sedacího nábytku, povlaky na polštáře, kanafasové povlečení, zástěry do kuchyně, ubrusy, prostírání, kuchyňské chňapky a nejznámější utěrky kanafas. Látka je také v současné době k […]

Zobrazit celý článek »

Sochařská sádra (gesso)

Co je sochařská sádra (gesso)? Sochařská sádra (gesso) je speciální směs sádry (pařížská sádra, klih + lněný olej nebo lepidlo). Používá se hlavně jako podklad při vyřezávání náročných dekorací nábytku. Gesso sádra je známá již od  17. a počátku 18. století.

Zobrazit celý článek »

Smalt

Co je smalt? Smalt je ochranný typ povrchové úpravy, nejčastěji keramiky, která vytváří celistvou vrstvu. Povrch smaltu je hladký a lesklý, na dotek je velmi podobný sklu nebo porcelánu.

Zobrazit celý článek »

Slonovina

Co je slonovina? Slonovina je přírodní materiál, z kterého se skládají sloní kly. Jedná se o typ zuboviny. Sloní kly jsou dole (u kořene) duté a nahoře (ve špici) plné. Je to velmi tvrdý a pružný materiál, má čistě bílou barvu, vlivem času žloutne – stárne.

Zobrazit celý článek »

Bavlna

Co je bavlna? Bavlna je přírodní jemný bílý materiál získávaný ze semen rostlin bavlníku (viz obrázek). Z celosvětové globální spotřeby textilních vláken tvoří bavlna 1/3. Bavlníky se pěstují bez použití chemikálií, jsou to naprosto přírodní rostliny.

Zobrazit celý článek »

Palubky

Co jsou palubky? Palubky jsou úzké a tenké desky vyrobené z masivního dřeva. Nejčastěji se používají v interiérech i exteriérech na podhledy střech, obklady stěn a stropů, podlahy apod.

Zobrazit celý článek »

Mohér

Co je mohér? Mohér je speciální typ přírodní vlny získávané ze „srsti“ angorské kozy. Mohérová vlna se používá na výrobu luxusních textilií. Angorské kozy se chovají na Novém Zélandu, v Texasu, Jižní Africe a Turecku, jejich srst se stříhá jednou, maximálně dvakrát, do roka.

Zobrazit celý článek »

Husí peří

Co je husí peří? Husí peří je jedním z nejdokonalejších přírodních izolačních materiálů. Výhody husího peří jsou nízká hmotnost, vysoká tepelná izolace, dlouhá doba životnosti a relativně snadná recyklovatelnost.

Zobrazit celý článek »

Kachní peří

Co je kachní peří? Kachní peří je jedním z nejdokonalejších přírodních izolačních materiálů. Výhody kachního peří jsou nízká hmotnost, vysoká tepelná izolace, dlouhá doba životnosti a relativně snadná recyklovatelnost. Kachní peří je oproti husímu mírně odlišné, má mírně šedou barvu (našedlé).

Zobrazit celý článek »

Gabion

Co je gabion? Gabiony jsou speciální drátěné konstrukce nejrůznějších rozměrů. Nejčastěji se používají ve stavebnictví a architektuře (pozemní stavitelství, exteriéry domů), jako moderní ploty nebo zpevnění svahů.

Zobrazit celý článek »