Části domu a bytu

Lodžie

Co je lodžie? Lodžie je vždy zastropený prostor uvnitř budovy, většinou prosklený nebo jinak otevřený z venkovního pohledu. Lodžie vypadá jako součást budovy nijak nevystupuje ze stavby ven a je vždy zakrytá (zastropená). Na rozdíl od balkónu který bývá otevřený nezastropený a působí jako něco „navíc“k budově přiděleného často vystupuje z budovy – vyčnivá, převyšuje […]

Zobrazit celý článek »

Samonivelace

Co je samonivelace? Samonivelace je technologie, která spočívá ve vytvoření přesné vodorovné hladiny (roviny). Samonivelační materiály se používají zejména ve stavebnictví (samonivelační stěrky – beton).

Zobrazit celý článek »

Bidet

Co je bidet? Bidet je speciální typ „umyvadla“, patří do koupelnové sanitární techniky. Je vizuálně velmi podobný klasické toaletě, avšak nemá horní poklop (je otevřen, jako umyvadlo). Bývá zpravidla umístěn hned vedle WC (záchodu).

Zobrazit celý článek »

Asymetrické umyvadlo

Co je asymetrické umyvadlo? Asymetrická umyvadla jsou oblíbená pro své rozsáhlé odkládací plochy, velmi zajímavé netradiční tvary a dobré využití místa v koupelně. Asymetrická umyvadla jsou vhodná do rodinných domů, hotelů i jiných veřejných budov.

Zobrazit celý článek »

Poruchy spánku

Co jsou poruchy spánku? Kvalitní spánek je významnou částí dne každého člověka. Díky odpočinku během noci se lidský organismus celkově regeneruje. Uvádí se, že až 36 % dospělých trpí občasnou nespavostí. Z té se může stát nespavost chronická, kterou trpí až 15 % lidí. Nedostatečný spánek může vést ke ztrátě koncentrace, poruchám paměti, zhoršení kognitivních funkcí a zvýšené stresové zátěži.

Zobrazit celý článek »

Spánek – zdravý spánek

Co je spánek? Spánek je nezbytná a neodkladná každodenní činnost pro správnou funkci lidského těla. Každý člověk stráví ve spánku minimálně třetinu života. Kvalitní spaní má pozitivní vliv na celkovou kondici člověka. Vhodně zvolená matrace má zásadní podpůrný vliv na kvalitu spánku a jeho délku (čím vhodněji vybraná matrace, tím kratší potřeba spánku).

Zobrazit celý článek »

Ergonomie ležení – zdravé spaní

Co je ergonomie ležení? Ergonomie (z řečtiny ergon práce a nomos zákon) je věda zabývající se optimalizací lidské činnosti, a to zejména vhodnými rozměry a tvary nástrojů, nábytku a jiných předmětů. Odtud i ergonomie lůžka, která sice nemá za účel optimalizovat lidské činnosti, ale poskytnout maximální odpočinek – regeneraci sil, která efektivitu každé lidské činnosti determinuje. 

Zobrazit celý článek »

Balustr

Co je balustr? Balustr je sloupek, který se již od 15. století používá jako zdobené zábradlí u kamenných i dřevěných schodů či na balkónech v palácích. Díky umělci – sochaři, malíři a architektovi Michelangelovi se v 16. století dosáhlo velkého rozšíření těchto balustrových sloupků/kuželek.

Zobrazit celý článek »

Srub

Co je srub? Srub je dřevostavba jejíž obvodové zdi jsou z vodorovně kladených trámů, které jsou upraveny roubením.  V rozích stavby jsou trámy s výrazným přesahem.

Zobrazit celý článek »