Kanafas

Co je kanafas? Kanafas je tkanina vyrobená z bavlny, nejčastěji dostupná ve vzorech kostek a pruhů.  Nejznámější motivy kanafasu jsou kostkované, modré a červené o velikosti kostek asi 1×1 cm. Má všestranné použití, používá se na: podsedáky sedacího nábytku, povlaky na polštáře, kanafasové povlečení, zástěry do kuchyně, ubrusy, prostírání, kuchyňské chňapky a nejznámější utěrky kanafas. Látka je také v současné době k […]

Zobrazit celý článek »

Bavlna

Co je bavlna? Bavlna je přírodní jemný bílý materiál získávaný ze semen rostlin bavlníku (viz obrázek). Z celosvětové globální spotřeby textilních vláken tvoří bavlna 1/3. Bavlníky se pěstují bez použití chemikálií, jsou to naprosto přírodní rostliny.

Zobrazit celý článek »

Netkané textilie – rouna

Co jsou netkané textilie – rouna? Netkané textilie, rouna jsou vyrobena nejčastěji z kadeřených polyesterových vláken různé jemnosti. Zpevňují se pojením za tepla, proplétáním vaznými nitěmi, nebo vpichováním (rouno prochází soustavou tzv. plstících jehel, které svými ostny zachycují některá vlákna, mění jejich polohu a tím rouno mechanicky zpevňují). Rouna jsou pružná a měkká. Používají se […]

Zobrazit celý článek »

Batika a batikování

Co je batika? Batika je velice starý způsob zdobení a barvení látky. První zmínky pocházejí z Asie. Vzor je utvářen například překrýváním, svazováním či zašíváním barvené látky a barva se dostane jen na dostupná místa. Kouzlo batiky je to, že výsledek je vždy originál.

Zobrazit celý článek »

Koberec

Co je koberec? Koberce jsou textilie, které jsou určeny na podlahy či stěny. Při nákupu koberce je potřeba zvážit, kde se koberec umístí a jakou funkci bude v daném prostoru plnit. Základním kritériem je charakter místnosti – zda se bude jednat o domácí místnost či kancelář nebo prostor s vysokou zátěží.

Zobrazit celý článek »