Močovinoformaldehydová lepidla (UF)

Co jsou močovinoformaldehydová lepidla (UF)? Močovinoformaldehydová lepidla jsou dnes nejvýznamnějšími adhezivy v dřevařském průmyslu, jak ve výrobě nábytku, tak ve výrobě překližovaných materiálů, dřevotřískových a pazdeřových desek, atd. 

Zobrazit celý článek »

Lepidla ze směsi syntetického kaučuku a pryskyřic

Co jsou lepidla ze směsi syntetického kaučuku a pryskyřic? Lepidla ze směsi syntetického kaučuku a pryskyřic jsou pružná, odolná proti namáhání, mají dobrou adhezi. Vyrábějí se jako rozpouštědlová nebo disperzní. Jsou většinou jednosložková, tuhnou odpařením rozpouštědla. Základní složkou pro výrobu je butadien-styren nebo butadien-akrylonitril (butadien je syntetický kaučuk). Pro zvýšení přilnavosti se modifikují alkyfenolickými pryskyřicemi. […]

Zobrazit celý článek »

Tavná lepidla

Co jsou tavná lepidla? Tavná lepidla jsou to vysoce produktivní lepidla v dřevozpracujícím průmyslu, používaná ve stále větší míře. Jsou samostatná ve formě granulí, drolků apod., anebo jsou nanesena na rubové straně olepovacího materiálu a aktivují se teplem.

Zobrazit celý článek »

Melaminformaldehydová lepidla

Co jsou melaminformaldehydová lepidla? Melaminformaldehydová lepidla jsou tekutá, v prášku, nebo ve formě fólie. Jsou zdravotně nezávadná, bez volného formaldehydu, vodovzdorná, trvanlivá. Vytvrzují převážně za horka při teplotě asi 100 °C bez tvrdidel, asi 5 minut.Za studena nejsou příliš vhodná pro dlouhou dobu vytvrzování.

Zobrazit celý článek »

Kaseinová lepidla

Co jsou kaseinová lepidla? Kasein je bílkovina získávaná vysrážením z kravského mléka (mléko obsahuje asi 3 % kaseinu) kyselinami (kyselina chlorovodíková). Sraženina se suší a mele na prášek. Samotný kasein je ve vodě nerozpustný, výborně se rozpouští v alkáliích, proto se k němu přidává hydroxid vápenatý (hašené vápno), které dává lepidlu současně odolnost proti vodě.

Zobrazit celý článek »

Lepidla z rostlinných bílkovin

Co jsou lepidla z rostlinných bílkovin? Lepidla z rostlinných bílkovin patří do skupiny organických lepidel z přírodních látek. Získávají se z rostlinných makromolekulárních látek. Připravují se podobně jako kaseinová lepidla přidáváním alkálií, které umožňují rozpustnost. Bílkoviny se extrahují hydroxidem sodným ze senem hrachoru, vikve, sóji, slunečnice a vlčího bobu. Používají se na lepení obalových překližek (USA, […]

Zobrazit celý článek »

Škrobová lepidla

Co jsou škrobová lepidla? Škrobová lepidla patří do skupiny organických lepidel z přírodních látek. Získávají se z rostlinných makromolekulárních látek. Zmazovatělý škrob bramborový, pšeničný, kukuřičný, rýžový se uplatňuje při lepení tapet. Dextrin vzniká odbouráváním škrobu (teplotou při 120 – 180 °C), lepidla dextrinová se používají jako lepidla kancelářská, lepicí pasty a známková lepidla.

Zobrazit celý článek »