Močovinoformaldehydová lepidla (UF)

Co jsou močovinoformaldehydová lepidla (UF)? Močovinoformaldehydová lepidla jsou dnes nejvýznamnějšími adhezivy v dřevařském průmyslu, jak ve výrobě nábytku, tak ve výrobě překližovaných materiálů, dřevotřískových a pazdeřových desek, atd. 

Zobrazit celý článek »

Lepidla ze směsi syntetického kaučuku a pryskyřic

Co jsou lepidla ze směsi syntetického kaučuku a pryskyřic? Lepidla ze směsi syntetického kaučuku a pryskyřic jsou pružná, odolná proti namáhání, mají dobrou adhezi. Vyrábějí se jako rozpouštědlová nebo disperzní. Jsou většinou jednosložková, tuhnou odpařením rozpouštědla. Základní složkou pro výrobu je butadien-styren nebo butadien-akrylonitril (butadien je syntetický kaučuk). Pro zvýšení přilnavosti se modifikují alkyfenolickými pryskyřicemi. […]

Zobrazit celý článek »

Tavná lepidla

Co jsou tavná lepidla? Tavná lepidla jsou to vysoce produktivní lepidla v dřevozpracujícím průmyslu, používaná ve stále větší míře. Jsou samostatná ve formě granulí, drolků apod., anebo jsou nanesena na rubové straně olepovacího materiálu a aktivují se teplem.

Zobrazit celý článek »

Polyuretanová lepidla (PUR)

Co jsou polyuretanová lepidla (PUR)? Polyuretanová lepidla jsou jedno nebo dvousložková, u nás se nevyrábějí. Jednosložková lepidla jsou termoplastická (tavná), dvousložková jsou reaktoplastická. Dvousložková lepidla jsou tvořena isokyanátem a druhou složkou je polyesterová pryskyřice.

Zobrazit celý článek »

Epoxidová lepidla

Co jsou epoxidová lepidla? Epoxidová lepidla se používají v širokém měřítku zejména při lepení kovů, skla, porcelánu, keramiky, pryže. Pro lepení dřeva se vzhledem k vysoké ceně a náročnosti na zpracování téměř nepoužívají. Vytvrzují za studena přidáním tvrdidla – polyamidů nebo za horka až do 200 °C, tvrdidlo – dikyandiamid.

Zobrazit celý článek »

Melaminformaldehydová lepidla

Co jsou melaminformaldehydová lepidla? Melaminformaldehydová lepidla jsou tekutá, v prášku, nebo ve formě fólie. Jsou zdravotně nezávadná, bez volného formaldehydu, vodovzdorná, trvanlivá. Vytvrzují převážně za horka při teplotě asi 100 °C bez tvrdidel, asi 5 minut.Za studena nejsou příliš vhodná pro dlouhou dobu vytvrzování.

Zobrazit celý článek »