Velur

Co je velur? Velur je tkanina, která se vyrábí z bavlny či ze syntetických materiálů, např. polyester. Velur má typický sametový vzhled a je podobný, na omak velmi jemný, jako semiš. Podobný materiál je fleece.

Zobrazit celý článek »

Nubuk

Co je nubuk? Nubuk je novější variantou semiše (název pravděpodobně vznikl ze slovního spojení „new buck“, tj. nový semiš) a je výrobně složitější ale odolnější a lépe se udržuje než semiš. U nubuku se zdrsňuje vnější strana kůže.

Zobrazit celý článek »

Semiš

Co je semiš? Semiš je zpracovaná vnitřní strana zvířecí kůže. Semiš je typický svojí jemností. Na druhé straně je citlivý na mokré a vlhké prostředí. Semiši se také velmi podobá kůže broušená, jejíž povrch byl mechanicky opracován a vytváří jakýsi hustý až semišový vzhled.

Zobrazit celý článek »

Teletina

Co je teletina? Teletina je druh kůže. Kůže je laický výraz pro usňový materiál, což je vyčiněná kožka převážně savců, zbavená při činění vlasu (chlupu, srsti). Usně se používají nejen k výrobě oděvů, ale i k výrobě obuvi, rukavic, kožené galanterie, nábytku atd.

Zobrazit celý článek »

Ekokůže

Co je ekokůže? Ekokůže, známá také jako textilní kůže nebo syntetická kůže, nahrazuje méně kvalitní koženku. Ekokůže (eco kůže) je prodyšný materiál, který „dýchá“ a na první pohled je identický s pravou kůží (úsní).

Zobrazit celý článek »