Palubky

Co jsou palubky? Palubky jsou úzké a tenké desky vyrobené z masivního dřeva. Nejčastěji se používají v interiérech i exteriérech na podhledy střech, obklady stěn a stropů, podlahy apod.

Zobrazit celý článek »

Prkno

Co je prkno? Prkno je druh řeziva. Vyrábí se nejčastěji ze smrkového či modřínového dřeva řezáním jednotlivých kmenů na pilách. Prkna se používají převážně jako stavební materiál.

Zobrazit celý článek »

Lať, střešní latě

Co jsou latě? Lať je druh řeziva vyroben nejčastěji ze smrkového dřeva. Rozměr latí se v řezu pohybuje okolo 40 x 50 mm a 3 – 5 m na délku. Nejčastější použití latí je v střešních konstrukcích. 

Zobrazit celý článek »

Hranol

Co je hranol? Hranol je druh řeziva. Vyrábí se podélným rozřezáním výřezu kulatiny. Nejčastěji je vyroben ze smrku nebo modřínu. Najde uplatnění jak ve stavebnictví, tak v nábytku. Hranoly mají vždy tloušťku a šířku stejnou.

Zobrazit celý článek »

Amarant

Co je amarant (laskavec)? Amarant je rostlina jihoamerického původ, kterou využívali už staří Mayové. Světlé semena rostliny jsou podobná máku. Semínka jsou výbornou potravinou pro vegetariány – obsahuje bílkoviny, vlákninu, je dobrým zdrojem minerálů (zejména železa, vápníku a hořčíku), vitaminů a zdravých rostlinných tuků.

Zobrazit celý článek »

Amboyna

Co je amboyna? Amboyna Burl je exotické dřevo s velmi zajímavým vzhledem. Jeho barvy jsou od červenohnědé až po oranžovou. Používá se pro výrobu dýh a nábytku na zakázku.

Zobrazit celý článek »

Palisandr

Co je palisandr? Palisandr je tvrdé tmavé dřevo červenohnědé barvy z tropického stromu, který roste v Jižní Americe, východní Indii, v Thajsku a Laosu. Strom dorůstá výšky až 30 m a 1,5 m v průměru a má krásné růžovofialové květy. V lese roste společně s teakem či bambusem, ale můžete se s ním setkat i v parcích […]

Zobrazit celý článek »

Ozubový spoj

Co je ozubový spoj? Ozubový spoj je druh spojení desek z masivního dřeva. Jedná se o řadu rovných čepů. Složitější a pevnější spoj je spoj rybinový. Aby byl spoj pevný a kvalitní, tak je nutné, aby byly oba protikusy přesně vyřezány. U tohoto spoje se do „zubů“ přidává lepidlo pro větší pevnost.

Zobrazit celý článek »

Rybinový spoj

Co je rybinový spoj? Rybinový spoj je druh rohového spojení. Používá se pro větší odolnost vůči namáhání a vyšším tlakům. Nejčastěji se s ním setkáme při výrobě nábytku nebo při stavbě roubenek.

Zobrazit celý článek »

Teak

Co je teak? Teak je tropický listnatý opadavý strom, který vyrůstá až do výšky 40 metrů. Přirozeně roste v Indonésii, Jávě, Indii, Laosu, Barmě, Vietnamu a Kambodži.

Zobrazit celý článek »