Žula

zula_kamenCo je žula?

Žula se označuje také jako granity, jedná se o hlubinné, vyvřelé horniny. Za žulu se považují všechny hlubinné horniny, které obsahují velké množství draselných živců, kyselých plagioklasů a křemene. Slovo pochází z německého „Sohle“, což je označení pro podklad či podloží. Tento kámen má mnoho druhů využití, a to nejen v exteriéru, ale i v interiéru.

Využití žuly

zula_zulovekostky_kamenJedná se o velmi oblíbený materiál využíván zejména jako kamenný obklad či dlažba, a to zejména díky vlastnostem jako je vysoká kvalita, mrazuvzdornost, snadná opracovatelnost a odolnost proti chemikáliím. Žula slouží také jako stavební kámen. Rozpukané žuly se používají jako štěrk.

Žulové kostky a schody
Dlažební kostky jsou variabilní materiál ideální pro pojezdové a pochůzné plochy (např. chodníky v parku či zahradě). S kostkami se již setkal téměř každý, např. v některých centrech měst.

Žulové obrubníky
Obrubník se ideálně hodí nejen na vjezd před garáží, ale také na různé části zahrady.

Žulové desky do kuchyně
Desky v interiéru kuchyně působí krásným luxusním dojmem, jsou velmi málo náročné na údržbu a jejich životnost je takřka nekonečná.

Složení žuly

Počítá se mezi tzv. felzické horniny – horniny se zvýšeným obsahem prvků: hliník, sodík, křemík, kyslík a draslík. Žula se tedy řadí mezi kyselé horniny (obsahuje více jak 65% křemičitanové složky). Termín granit se v praxi často používá pro označení všech hlubinných křemenno-živcových hornin, které by se měly spíše označovat jako granitoidy.

Zajímavosti

V ČR je firma s názvem ČESKÁ ŽULA s.r.o., která se specializuje na kamenné práce a dláždění.

Zobrazit obrázek vzorek žula v plném rozlišení
Zobrazit obrázek žulové kostky v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Žula . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Žula z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky