Co je vrut?
Vrut je ocelová spojovací součástka se závitem určená k vytváření rozebíratelných spojů. Vruty spojují především materiály jako jsou dřevo, plast a sádrokarton. Vruty jsou velmi rozšířený a v nábytkářství používaný spojovací materiál.
Při montáži si vrut sám vyřezává závit v materiálu působením tlaku při otáčení. Vrut využívá pružnosti a třecího koeficientu materiálu do něhož je zavrutován (zavrtán), takže obvykle není třeba jeho další zajištění. V některých případech se na hlavy vrutů dávají plastové čepičky (krytky), aby byl spoj estetičtější (hezčí). Vruty jsou velmi levné a dostupné.
Krátké vruty do 30 mm je možné šroubovat (zavrutovat) ručně s pomocí šroubováku či akušroubováku. Delší vruty je vhodné zavrutovat vrtačkou a příslušným bitem, který dokonale padle do hlavy vrutu. Vrutové spojení je velmi jednoduché a pevné. Je možné také použití vrutu společně s hmoždinkou, která umožňuje připevňovat věci k pevným nepružným materiálům, jako je cihelné zdivo nebo beton. Spoj je možné několikrát rozebrat aniž by ztratil na pevnosti.
Části vrutů
- hlava (horní viditelná část s otvorem pro šroubovák nebo bit)
- dřík se závitem (závit)
- zakončení vrutu, závitu (špice)
Typy hlav vrutů
- Zápustná hlava – v nábytkářství nejpoužívanější
- Válcová hlava
- Půlkulatá hlava
- Čočkovitá hlava (zápustná i nezápustná)
Zobrazit obrázek vrutů a šroubováků v plném rozlišení