Vodou ředitelná barva

vodou_reditelna_barva_barvyCo je vodou ředitelná barva?

Barva je primárně vodou ředitelná zejména z důvodu čištění nástrojů po malování (štětce, válečky) vodou. Nikoli z důvodu ředění její konzistence, jak je mylně veřejně rozšířeno. Barvy by se obecně ředit neměly, jejich konzistence je většinou pevně a přesně namíchaná již od výrobce. Vodou ředitelné barvy mají několik výhod.

Jsou obecně podstatně pružnější a dokáží lépe odolávat popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu než křehké barvy syntetické. Z tohoto důvodu jsou odborníky čím dál víc doporučovány na exteriérové použití (venkovní nátěry) dřeva i kovů. Používá se také v průmyslové výrobě nábytku. Aplikuje se metodami stříkání, máčení, polévání a jiné. Její cena je srovnatelná s cenou syntetických nátěrových hmot avšak nepotřebuje žádné ředidlo nebo rozpouštědlo. 

Po práci se aplikační zařízení a nástroje poměrně snadno očistí vodou. Barva musí po nanesení zavadnout a vytvrdnout (tzv. vyzrát). Vytvrzování probíhá v průmyslové výrobě v UV sušárnách nátěrových hmot, kde UV záření v kombinaci s vyšší teplotou urychluje proces zavadnutí a vyzrání barvy na rozdíl od klasického a pomalého přirozeného zrání v běžném prostředí a teplotě.

Zobrazit obrázek štetec, bílá barva na dřevě v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Vodou ředitelná barva . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Vodou ředitelná barva z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky