Vestavná, vestavěná skříň

vestavna_skrin_dverovaskrin_posuvnedvereCo je vestavná, vestavěná skříň?

Vestavná, vestavěná skříň je skříň vyrobená na zakázku, přesně podle rozměrů a požadavků zákazníka, na míru. Vestavěné skříně nejčastěji vyplňují otvory ve zdi, tzv. niky. Základní rozdíl od klasických skříní je ten, že vestavěné skříně jsou pevně spojeny s podlahou a stropem.

Převážně jsou používány posuvné dveře. Konstrukce je nejčastěji z lamino desek (LDTD) nebo dražší provedení z dýhovaných desek (DTD). Jsou to velmi objemné skříně, které se vyrábí na zakázku podle představ konkrétního zákazníka. Vnitřní uspořádání je rovněž velmi variabilní, můžete v nich najít od šatních tyčí přes police, zásuvky, držáky na kravaty, botníky až po zrcadlo.

Z čeho se vestavné, vestavěné skříně skládají

vestavne_skrine_skrineuvnitr_vnitrnivybaveniKorpus (vnitřní konstrukce)
Korpus je vnitřní konstrukce skříně, která není na první pohled (zvenčí) viditelná. Má za úkol držet celou skříň pohromadě. Skládá se z několika samostatných dílců, jako je půda, dno a boky. Po spojení těchto dílců vzniká celek, kterému říkáme konstrukce. Vestavné skříně tzv. vestavky se nejčastěji vyrábějí z lamina (LDTD).

Jelikož jsou cenově dostupné a praktické, nabízí se také široká škála barevných variant a variant dokonale napodobujících dřevo. V současné době jsou lamino desky na takové úrovni, že jsou na první pohled téměř k nerozeznání od masivního dřeva nebo dýhované desky. Velmi moderní a oblíbené jsou dekory s výraznou texturou, kterou mají exotické dřeviny jako je Zebráno, Africká jabloň, Cotibe, Bubingo, Ovangol a jiné. Vyrábí se také z dýhovaných dřevotřískových desek (DTD) odýhovaných masivní dřevěnou dýhou nejrůznějších okrasných dřevin, nejčastěji Dub, Buk, Ořech, Wenge, Jilm atd. Dýhované materiály jsou podstatně dražší než desky z lamina, avšak levnější než masivní dřevo.

vestavna_skrin_posuvne_dvereDveře (posuvné dveře)
Dveře utváří celkový designový dojem ze skříně a je to prvek, který vnímáme na první pohled, utváří tak charakter skříně. Stejně jako korpusy se i dveře nejčastěji vyrábí z materiálů LDTD (lamino) a DTD (dřevotřísková) dýhovaná deska. Moderní jsou také celoskleněné nebo částečně skleněné dveře (pískované sklo – hladké nebo se vzory), zrcadlo na dveřích. U skleněných variant nikdy nejsou dveře vyrobeny pouze ze skla, ale sklo je nalepeno nebo vsazeno na podklad (DTD nebo LDTD) z bezpečnostních a pevnostních důvodů. Používají se extra kvalitní bezpečnostní skla s folií, která v případě prasknutí vytvoří pavučinu a „nevysypou se na člověka“ (udává výrobce). Velmi moderní a oblíbené jsou také materiály jako je lacobell (lakované sklo – barevné varianty) a grafobell (sklo s potiskem – motivy).

Záda (zadní strana)
Jedná se o zadní díl, který uzavírá skříň z důvodů stability a hygieny (prašnost). Záda skříní jsou nejčastěji vyráběna z tvrdé tenké desky zvané sololit (hnědá základní třísková deska) nebo sololak (barevná lakovaná ) nebo s dekorem dřeva. Na první pohled vypadá jako deska z lamina, jen je tenčí).

montaz_skrine_oblozeni_vestavba_vestavenaskrinObložky (obkládací lišty)
Vestavná skříň se vyrábí většinou přesně na míru do otvoru, ve kterém bude umístěna.
Z manipulačních důvodu (umístění skříně do otvoru u zákazníka) však není možné skříň vyrobit přesně na milimetr, proto se vyrábí kratší a užší než je otvor, ve kterém bude umístěna. Tento prostor se poté dolištuje, obloží tzv. obložkami (úzké desky, vyrobené ze stejného materiálu jako korpus nebo dveře skříně). Obložkové lišty jsou široké max. do 5 cm.

zasuvka_vnitrnivybaveni_skrineVnitřní vybavení
Vestavěné skříně mohou být vybaveny nejrůznějším vybavením jako je: držák na kravaty, šatní tyč – na ramínka, držák na kalhoty, pořadač na ponožky, koše na prádlo, zásuvky, vnitřní osvětlení, zrcadlo atd.

Zobrazit obrázek skříň s posuvnými dveřmi bílá v plném rozlišení
Zobrazit obrázek vnitřní uspořádání vestavné skříně v plném rozlišení

Zobrazit obrázek vestavná skříň s hnědým barevným páskem v plném rozlišení
Zobrazit obrázek montéři montují obložky u vestavné skříně v plném rozlišení
Zobrazit obrázek vnitřní vybavení skříně, zásuvka v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Vestavná, vestavěná skříň . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Vestavná, vestavěná skříň z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky