Ventilátor

Co je ventilátor:

ochlazeni_ventilator_cirkulace_vzduchuVentilátor je zařízení určené k cirkulaci vzduchu v místnosti. Ventilátory mohou mít nejrůznější tvary a velikosti vrtulí které vzduch čeří. Ventilátory jsou velmi dostupné a oblíbené hlavně v letních měsících, kdy každý člověk uvítá čerstvý vzduch a nebo alespoň pohyb vzduchu v místnosti – cirkulaci kterou právě ventilátor zajišťuje.

Ventilátor se skládá z několika hlavních součástí: stojan, tělo, rotační vrtule, motorek ventilátoru, ochranný kryt vrtule ventilátoru a kabeláž. Cirkulaci vzduchu ve ventilátoru má na starosti právě vrtule, kterou pohání elektrický motorek, vrtule vypadá velmi zdánlivě jako vrtule u letadel, ale v menším provedení. Vrtule má většinou tři a více lopatek, které určují směr proudění vzduchu ventilátoru (díky tvaru lopatek ventilátor jednou stranou vzduch nasává a druhou stranou vyfukuje). Jako další efektivní způsob chlazení v bytě nebo kanceláři je použít klimatizaci.

Výhody ventilátorů nízká pořizovací cena, velký výběr tvaru, velikostí a materiálů, okamžitý pocit ochlazení vzduchu v místnosti.
Nevýhody ventilátorů jsou poměrně velká hlučnost, při delší době spuštění vyšší odběr el. energie, víření prachu v místnosti, může vyvolat průvan – způsobuje zdravotní problémy při delším zapnutí.

Známe typy ventilátorů:

  • malé stolní ventilátory – (kanceláře, noční stolky) tyto ventilátory existují samostatně stojící na centrální noze a nebo připínací na „klips“ ty se připevňují na police a nebo místa kde nelze ventilátor postavit
  • stojící ventilátory – na nohách (větší typy ventilátorů určené pro celou místnost, zpravidla mají výrazně větší výkon než ventilátory stolní, mohou mít několik výkonových stupňů výkon se dá tedy regulovat a také mohou mít funkci otáčení ventilátoru kolem vlastní osy = ventilátor se otáčí a lépe tak rozdmýchává vzduch v místnosti
  • ventilátory stropní – jsou připevněny ke stropu, mohou být součástí stropního osvětlení, většinou mají spouštěcí lanko které z ventilátoru visí, za něj se zatáhne a ventilátor se spustí nebo mohou být ovládány vypínačem jako standardní interiérové svítidlo – dražší typy. Na první pohled se od klasických stojacích ventilátoru liší tím že mají viditelnou pouze vrtuli (lopatky) bez ochranného koše. Výkon těch ventilátorů je značný a mívají několik rychlostí proudění.
V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Ventilátor . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Ventilátor z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky