Tmel

ukazka_jak_pan_tmeli_tmeleniCo je tmel?

Tmel je těsnící a spárovací hmota na syntetické bázi. Tmel je měkká hmota zdánlivě podobná měkké pryži (gumě). Tmely se vyrábí v různých barevných paletách tak, aby co nejlépe napodobily odstín dřeva, který tmelíme.Tmel se prodává buď v krabičkách, nebo v klasických vytlačovacích tubách (kartuš). Aplikuje se pomocí aplikační pistole na kartuš nebo špachtli. Tmel nahrazuje chybějící materiál (dřevo), vyplňuje vzniklé praskliny („otvor“). Práce s tmelem se nazývá tmelení.

Rozdělení tmelů

Polyuretanová lepidla a tmely – Tmely a lepidla určené pro interiéry a exteriéry. Mají funkci lepící i těsnící (dilatační). Jsou velmi rozšířené v nábytku, stavebnictví a průmyslu. Jsou dostupné ve velké barevné paletě tak, aby byly co nejvíce podobné tmelenému materiálu.

Akrylové tmely – Tyto tmely jsou nejvíce známé a rozšířené. Jsou určené do interiérů a jejich funkce spočívá v utěsnění spár a trhlin jednoho nebo dvou různých materiálů. Po vyzrání jsou přetíratelné barvou. Jsou antikorozivní, tudíž jsou vhodné pro ocel i pozinkovaný plech. V nábytkářství se nejčastěji používají na tmelení spár rámu oken, rohových spár při výrobě nábytku apod. Jsou rovněž výborné na tmelení dvou různých materiálů, např. spáry mezi schodištěm a zdí.

Silikony – elastické tmely – Tyto tmely a akrylové tmely jsou nejvíce rozšířené a používané. Jsou vodovzdorné, proto jsou vhodné na utěsnění spár u umyvadel, van a sprchových koutů. Dostupné jsou v široké barevné paletě. Nejznámější a nejpoužívanější jsou silikony transparentní (čiré – průhledné), dále bílé. Po čerstvé aplikaci jsou snadno rozpoznatelné mírným zápachem po „octu“ (jsou na acetátové bázi).

tmel_tmeleni_kartus_kartusova_pistoleSádrokartonářské tmely a příslušenství na sádrokartony – Používají se výhradně při práci se sádrokartonovými deskami, na tmelení spár mezi dvěma deskami, tmelení rohů atd. Tyto tmely jsou brousitelné a přetíratelné barvou.

Bitumenové a butylenové tmely, speciální tmely – Používají se pro drobné opravy a utěsňování střešních krytin za studena. Jsou mrazuvzdorné s antikorozní ochranou. Použití v exteriéru, výborná odolnost proti UV záření, stále pružné. Nouzové opravy střech, okapů a parapetů.

MS polymerní lepidla a tmely – Zahrnují lepení i tmelení v jednom kroku. Jsou určené především pro lepení a těsnění stavebních a konstrukčních spár. Jsou vodě a vlhku odolné, bez zápachu. Mrazuvzdornost, odolnost vůči UV záření. Použití v interiéru i exteriéru. Stále pružné, vysoká přilnavost k různým materiálům (savý – nesavý, hladký – drsný).

Příslušenství pro silikony a tmely – Aplikační kartušové pistole, aplikační špičky na kartuš, vyhlazovací roztoky, odstraňovače (starých) tmelů a silikonu, vyplňovací provazce, odlamovací nože, zvlhčovače spár,…

Zobrazit obrázek pán jak tmelí, tmeleni v plném rozlišení
Zobrazit obrázek tmelení s kartuše rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Tmel . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Tmel z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky