Tepelné čerpadlo – princip

tepelnecerpadlo_tepelnacerpadla_cerpadlo_vytapenicerpadloJak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo přesouvá tepelnou energii z jednoho místa na druhé. S tímto principem pracuje například chladnička nebo klimatizace. Používá se také při vytápění rodinných domů.

V celém procesu se budeme setkávat s chladivem, je to látka která má velice nízký bod varu a díky ní je tento proces možný. Je to neustále se opakující cyklus. Princip fungování si nyní vysvětlíme ve čtyřech krocích.

  1. Chladivo je v podchlazením stavu vháněno do výparníku. Ve výparníku se ohřeje od vzduchu, vody nebo země (záleží na použití). Při ohřívání se chladivo začne přeměňovat do plynného skupenství.
  2. Dále chladivo putuje do kompresoru. Tady je stlačeno na obrovský tlak tím se zvýší i jeho teplota.
  3. Dalším krokem je předání tepelné energie pomocí kondenzátoru topnému systému. Tím může být například bojler nebo topení. Po předání tepelné energie se chladivo opět zkapalní.
  4. Chladivo se po předání tepla žene přes expanzní ventil, kde se sníží tlak a tím se ještě více chladivo ochladí. Poté opět putuje do výparníku a proces se opakuje.

Tepelné čerpadla dokáží uspořit až 70 % energie na vytápění. Ovšem je nutné zohlednit počáteční investici, která může být v řádu desítek tisíc korun.

Zobrazit obrázek princip tepelného čerpadla v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Tepelné čerpadlo – princip . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Tepelné čerpadlo – princip z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky