Tapeta, tapety

Co je tapeta? Tapeta je tenký plátek papíru, vinylu nebo plastu s určitou barvou dekorem nebo potiskem. Může mít nejrůznější vzory motivy nebo jen barvy, textury tapet (povrchy), mohou být hladké nebo s reliéfem, vzorem. Tapety se prodávají v rolích a nejčastěji se lepí na stěny.
Mohou mít navazující vzory (opakující se) nebo také mohou být jednobarevné. Některé tapety jsou omyvatelné (vodou) a mohou být také tapety „přemalovatelné“ a není nutné je po čase sundavat ze stěny. Velmi rozšířené a oblíbené jsou také bordury, jedná se o tenký proužek do cca 15 cm, který slouží k lemování zdí v kombinaci s tapetou nebo fototapetou nebo se používá pouze bordura na interiérový nátěr zdi na přizdobení stěny (oblíbené zejména u dětských pokojů).

Rozdělení tapet podle materiálu

  • Vinylové tapety
  • Vliesové tapety (klasické, přetiratelné)
  • Papírové tapety (levné tapety)

Rozdělení podle místa určení

  • tapety do kuchyně (odolné vůči mastnotě a vlhkosti)
  • tapety do dětských pokojů (velmi odolné proti mechanickému namáhání, mohou být „vymalovatelné“ – jednorázové omalovánky)

Zobrazit obrázek tapeta s ornamentem v ložnici v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Tapeta, tapety . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Tapeta, tapety z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky