Syntetická brusiva

brusiva_brusivo_syntetickabrusivaCo jsou syntetická brusiva?

Broušení je jedním z nejdůležitějších úseků truhlářské technologie, na jeho kvalitě závisí celá kvalita povrchové úpravy. Jedním z činitelů, který významně ovlivňuje broušení, je brusivo. Jsou to drobné krystalky rozdrcených minerálů přírodních nebo syntetických, které se vyznačují mimořádnou tvrdostí, houževnatostí a ostrostí hran. Brusivo se může používat samotné, tj. ve formě prášku, anebo se častěji spojuje a nalepuje na podklad.

Uplatňují se stále více, protože jsou chemicky čistá a mají standardní kvalitu, jsou dostupná a neznečišťují dřevo bohaté na třísloviny.

Nejpoužívanější druhy syntetických brusiv:

Syntetická penza – dodává se v kusech, nebo v prášku. Kusová se používá k broušení lakovaných filmů za mokra, prášková slouží k plnění pórů a ručnímu leštění.

Syntetický korund – elektrokorund – vyrábí se tavením hydroxidu hlinitého (bauxitu). Je ostrý, tvrdý, houževnatý, tvrdost 9 – 9,5. Je to nejpoužívanější brusivo na dřevo.

Karbid křemíkukarborundum – vyrábí se spékáním křemíku a uhlíku v elektrických pecích. Je po diamantu nejtvrdší, nejostřejší, ale zrno je poměrně křehké (odlamováním se sice zrna stále ostří, ale snižuje se jejich životnost). Je po korundu nejpoužívanějším brusivem na dřevo.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

Zobrazit obrázek syntetická brusiva v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Syntetická brusiva . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Syntetická brusiva z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky