Spánek – zdravý spánek

spanek_zdravespani_spicizena_anatomickypolstarCo je spánek?

Spánek je nezbytná a neodkladná každodenní činnost pro správnou funkci lidského těla. Každý člověk stráví ve spánku minimálně třetinu života. Kvalitní spaní má pozitivní vliv na celkovou kondici člověka. Vhodně zvolená matrace má zásadní podpůrný vliv na kvalitu spánku a jeho délku (čím vhodněji vybraná matrace, tím kratší potřeba spánku).

Spánek je útlumově-relaxační fáze organismu, při níž dochází ke změně činnosti mozku doprovázené ztrátou vědomí a podstatně sníženou citlivostí na vnější podněty. Dále mimo jiné dochází k uvolnění svalstva, po většinu doby jeho trvání je snížena tělesná teplota, dýchání se zpomaluje a krevní tlak se snižuje. Délka spánku u člověka je individuální. Obecně se pro dospělé osoby uvádí 7–8 hodin, ale někteří jedinci mají potřebu spánku odlišnou (kolísá od 4 až po 12 hodin spánku za den).

Spánek je charakterizován:

  • stereotypní polohou těla
  • minimálním pohybem (minimum přetáčení a otáčení v noci)
  • zvýšením prahu pro reakci na smyslové podněty
  • sníženou tělesnou teplotou a produkcí tepla (proto se lidé před spaním přikrývají)

Fáze spánku

Spánek probíhá ve dvou principiálně odlišných režimech, ve fázích které se v průběhu spánku pravidelně střídají:

REM (z angl. rapid eye movement – rychlé oční pohyby) – Pro fázi REM je charakteristická intenzita mozkové činnosti přibližně na úrovni bdělého stavu, rychlé oční pohyby (pod zavřenými víčky), živé sny a ztráta svalového napětí téměř všech vůlí ovládaných svalů.

NREM (non-REM – opak REM) – Fáze NREM je charakterizována útlumem mozkové činnosti stejně jako tělesným klidem a uvolněním. Tato fáze se dělí na čtyři stádia podle hloubky spánku.

Zobrazit obrázek ležíci žena na anatomickém polštáři v plném rozlišení

Související kategorie produktů:
Ložnice
Postele

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Spánek – zdravý spánek . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Spánek – zdravý spánek z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky