Šelaková politura

poliCo je šelaková politura?

Šelaková politura je bezbarvý lak tvořící hladkou lesklou vrstvu. Lze nanášet na dřevo štětcem nebo pomocí tampónu s použitím lešticího oleje.

Lak, mattierung nebo politura na bázi šelaku vytvářejí na povrchu dřeva hedvábně matný až lesklý, dobře odolný, tvrdý a na pohmat příjemný průhledný povlak.

Kde se používá politura

Nejčastěji se používá při restaurování starého dřevěného nábytku. Šelaková politura dává dřevu novou dimenzi a vyzdvihuje jeho krásu, hloubku, jemnost kresby a oživuje ho. Dále se s šelakem setkáme při výrobě hudebních nástrojů, používá se k ručnímu lakování houslí i některých dalších dechových nástrojů.

selak_selakova_polituraCo je šelak

Šelak je přírodní živice, získávaná z výměšků červce lakového (Kerria lacca). Vyskytuje se v ásámských lesích a v Thajsku. Červec pomocí tohoto sekretu chrání své larvy před nepříznivými vlivy okolí. Používá se od 18. století na lakování nábytku. Syntetickou náhradou je acetaldehydová živice.

 

Zobrazit obrázek šelaková politura na dřevě v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Šelaková politura . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Šelaková politura z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky