Sádrokarton

sadrokarton_obklady_zesadrokartonu_sadrokartonovestenyCo jsou sádrokartonové desky?

Sádrokartonové desky jsou rychlý a levným způsob suchého zdění, který se hodí pro stěny v místností i pro snížení stropu. Sádrokartonová deska se skládá ze sádrového jádra oboustranně opláštěného speciálním papírovým kartonem (liší se dle druhu desky).

Existují i speciální sádrokartony do vlhkých místností (např. koupelny), které jsou napuštěné silikonem. V bytech se sádrokarton často používá jako náhrada za starý dříve používaný umakart.

Druhy sádrokartonu

Bílá deska

Jedná se o nejlevnější základní druh sádrokartonu. Využití najde v prostorách, ve kterých není nadměrná vlhkost (např. sušení prádla či vaření). Bílé desky se hodí především do chodeb, komerčních prostor (kanceláře) či do předsíně.

Ružová deska

Desky se zvýšenou protipožární odolností jsou popsané červenou (pro extrémně vysoké teploty) a růžovou barvou, případně mají na rubové straně růžový papír. Konstrukce z nich mají za úkol zabraňovat šíření požáru v objektu.

Protipožární ochranu označují zkratky: RB, GKF, podle výrobce.

sadrokarton_sadrokartonovedeskyZelená deska

Impregnovaný sádrokarton, který je odolný proti vlhkosti v místnosti např. v koupelně, kuchyni, sušárně či na toaletě.
Do extrémně vlhkých místností lze použít speciální desky Glasroc H, které mají skleněnou výztuž.

Modrá deska

Modrá sádrokartonová deska, která tlumí hluk. Uplatnění najde ve stropních podhledech.

Technika na práci se sadrokartonem

Pro montáž sádrokartonu se používají UD a CD profily a speciální hmoždinky do sádrokartonu. Pro opracování desky a nerovnosti je potřeba automatická či ruční bruska na sádrokartony. K zašroubování a uchycení desky na profil se používá speciální šroubovák na sádrokarton, který má doraz a nehrozí, že je šroubek v sádrokartonu moc hluboko či naopak nevyčnívá.

Cena

Cena se liší dle druhu desky. Nejlevnější bílé stojí kolem 50 Kč/m² , zelené od 85 Kč/m² , modré desky od 95 Kč/m² . Speciální protipožární a akustické sádrokartonové desky stojí od 160 Kč/m² .

Výrobci

V ČR se nejvíce prodávají desky od výrobců Rigips a Knauf.

Zobrazit obrázek stěny místnosti ze sádrokartonu hnědá v plném rozlišení
Zobrazit obrázek montáž sádrokartonové desky v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Sádrokarton . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Sádrokarton z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky