Roubená stavba – roubenka

roubenka_drevenice_drevenachata_roubena_stavbaCo je roubenka?

Roubenka je to dřevostavba, jejíž obvodové stěny jsou upraveny technikou roubení. Použité klády jsou opracovány na hranoly a v rozích stavby jsou spojovány bez přesahu.

Konstrukce a materiály roubenek

Dřevo na roubenky je především z jehličnatých stromů jako je smrk, jedle, modřín nebo borovice, z listnatých se preferuje dub. Ovšem prahový trám se používá z dubového dřeva – hlavně kvůli jeho životnosti. Trámy se upravují pomocí nátěrů a impregnací pro prodloužení životnosti.rybinovyspoj_roubenka_roubenastavba_drevenastavba

Nosná stěna roubenek se staví nejčastěji z polohraněných nebo hraněných trámů. Tyto trámy se na koncích opracovávají tak, aby do sebe jednotlivé trámy zapadaly. Trámy se spojují na koncích pomocí rybinových spojů (detail spoje na obrázku).

Mezi jednotlivé trámy se v minulosti používaly různé výplně jako je mech, sláma a poté byly spáry zapraveny jílovitou hlínou, která byla na povrchu natřena vápenným nátěrem.
V dnešní době se používá například pružná PE šňůra, která se mezi trámy stlačí a je zapravena bílým tmelem.

Jaký je rozdíl mezi roubenkou a srubem?

Hlavním rozdíl mezi roubenkou a srubem je na první pohled viditelný. U roubenky (1. obrázek) lze vidět že hrany budovy jsou ukončeny bez přesahu. Je také možné u roubenky zpozorovat nějaký druh výplně mezi trámy. U srubu (2. obrázek) jsou klády na sebe pokládány s přesahem a bez výplní mezi trámy.

roubenka_roubenastavba_roubenkavhorach_drevenachataklasicka_roubenka_roubenkavlese_les_drevenydomek_drevenachata

O roubenkách v pořadu Polopatě

Zobrazit obrázek zasněžená roubenka pod lesem v plném rozlišení
Zobrazit obrázek rybinový spoj, roubenky v plném rozlišení
Zobrazit obrázek zasněžená roubenka modré nebe v plném rozlišení
Zobrazit obrázek malá roubenka v lese v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Roubená stavba – roubenka . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Roubená stavba – roubenka z kategorie .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky