Rošt (postelový)

postelovyrost_rost_lamelovyrost_drevenyrostCo je postelový rošt?

Postelový rošt patří do kategorie lůžkového nábytku. Je nedílnou součástí lůžka (postele). Je důležitým prvkem nesoucí matraci (v rámu postele). Kvalitní rošt a kvalitní matrace utváří zdravé spaní. Rošt doplňuje a podporuje tvarování a kopírování matrace, zvyšuje její pružnost a vzdušnost. Rošty mohou být laťkové, lamelové, terčíkové (3D).

Základní rozdělení typů roštů

Laťkový nejzákladnější typ roštu, určený k nejlevnějším matracím a do postelí k příležitostnému spánku (chaty, chalupy, pokoje pro hosty). Latě roštu jsou nejčastěji smrkové.Tyto rošty obsahují max .18 ks latí a mají omezenou nosnost do 130 kg.

Lamelový  nejpoužívanější typ postelového roštu. Jednotlivé lamely jsou uchyceny v rámu v pryžových pouzdrech. Každá z lamel pruží samostatně a dokonale kopírují tvarování matrace. Tento typ roštů bývá nejčastěji vyráběn z březového a bukového dřeva. Rošty disponují nosností 130 – 190 kg. V oblasti beder a kříže mají tzv. zdvojení lamel a posuvné „jezdce“, kterými je možno nastavit tuhost roštu = tuhost ležení (pohodlí). Nejznámější a nejpoužívanější jsou lamelové rošty obsahující 26, 28 a 42 lamel. Mají perfektní pružnost a vzdušnost. Do postele se vkládají a nejsou nijak pevně spojeny s rámem postele. Dostupné jsou ve variantě rovné, polohovací a výklopné (úl. prostory).

Terčíkový, (3D) – rošt se skládá z pevného dřevěného rámu, lamel a pružících terčíků, jedná se o nejpohodlnější a nejluxusnější dostupnou variantu postelového roštu. Rošty jsou vyráběny v kombinaci dřeva (dřevěný rám) a plastu (plastové terčíky). Obrovskou výhodou je nejvyšší možné „tvarování“ roštu. Přizpůsobí se matraci i při bodovém zatížení. Vhodný doplněk ke kvalitním ortopedickým matracím. U roštu pruží jednotlivé segmenty (terčíky) roštu ve všech možných směrech prostorově + pruží samotná lamela, na které jsou terčíky uchyceny. Velikou výhodou je také možnost nastavit tuhost každého z terčíků. Nosnost těchto roštů je až 190 kg bez váhy matrace. Dostupné jsou v rovné variantě, polohovací i částečně výklopné (zepředu, od nohou).

Rozdělení roštů podle konstrukce

postelovyrost_dreveny_rost_dopostelePevné rošty – pouze nesou matraci, u některých typů lze nastavit tuhost v oblasti beder a kříže

Polohovací rošty (mechanicky, ručně) – umožňují polohování oblasti hlavy (čtení, relaxační poloha) nebo nohou či jejich kombinaci, záleží na typu roštu

Výklopné z boku, výklopné od nohou (pro úložné prostory) – tyto rošty jsou určeny zejména do postelí s úložným prostorem. Mohou být „pouze“ výklopné a nebo kombinované s rošty polohovacími a částečně výklopné od nohou. Nevýhodou je však omezený přistup do úožných prostor (cca 1/2 postele).

Rozdělení roštů podle materiálu

  • dřevěné – Buk, Bříza, Smrk
  • plastové – terčíkové (3D)

Zobrazit obrázek bílá postel bez matraci v plném rozlišení
Zobrazit obrázek detailní pohled na postelový rošt v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Rošt (postelový) . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Rošt (postelový) z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky