Přírodní brusiva

brusiva_brusivo_brusnypapir_smirekCo jsou přírodní brusiva?

Broušení je jedním z nejdůležitějších úseků truhlářské technologie, na jeho kvalitě závisí celá kvalita povrchové úpravy. Jedním z činitelů, který významně ovlivňuje broušení, je brusivo. Jsou to drobné krystalky rozdrcených minerálů přírodních nebo syntetických, které se vyznačují mimořádnou tvrdostí, houževnatostí a ostrostí hran. Brusivo se může používat samotné, tj. ve formě prášku, anebo se častěji spojuje a nalepuje na podklad.

Přírodní brusivo se používá méně, protože se jeho výskyt v přírodě snižuje, nebývají chemicky čistá (mohou špinit broušené plochy) a u málokterých vyhovuje tvrdost požadavkům. jejich rozdílné vlastnosti se uplatňují při rozmanitém použití.

Přírodní pemza – společný sklovitý produkt šedobíle až tmavě šedé barvy, tvoří tupoúhlé krystalky, tvrdost 3 – 6. Nezanechává po broušení rýhy, proto se používá k broušení lakových filmů.

Pazourek – má žlutohnědou barvu, tvoří ostrohranné krystalky, tvrdosti 5 – 6. Používá se na papíry pro ruční broušení (obsahuje železo a může tedy nepříznivě působit na povrch dřev bohatých na tříslovinu především dub).

Granát – čistý granát je polodrahokam, je tvrdší a houževnatější než pazourek, zrna jsou ostrohranná. Tvrdost je 6,5 – 7,5. Brusivo je trvanlivé – nejpoužívanější přírodní brusivo.

Smirek – patří k nejstarším brusným materiálům. Je to oxid hlinitý s příměsemi (není chemicky čistý), hnědé až šedočerné barvy, tvrdost 7,5 – 8. Dováží se hlavně z Malé Asie. Používá se na výrobu brusných papírů a pláten – méně na dřevo, převážně na kovy.

Přírodní korund – je oxid hlinitý, šedobílé až nazelenalé barvy, tvrdý, trvanlivý, tvrdost 9 – 9,5, velmi vhodný pro broušení dřeva. Obtížně se získává, je proto drahý.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

Zobrazit obrázek brusiva v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Přírodní brusiva . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Přírodní brusiva z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky