Příborník

Co je příborník?

Příborník je typ úložného nábytku který se dříve používal v jídelnách pro ukládání potřeb určených ke stolování a hlavně prezentaci porcelánu. Velmi známí slangový název přiborníku byl také „kredenc“. Příborník byla vysoká prosklená skříň v jídelně postavená u zdi, sloužil pro uložení veškerého náčiní pro stolování, sklenice příbory, porcelán, prostírání apod… Kredence a příborníky byly rozšířeny ve všech společenských vrstvách. Přiborníky byly velmi často krásně zdobené, vykládané dřevěnými intarziemi, slonovinou nebo jinak řezbovány měly za úkol reprezentovat rodinu.

Klasické přiborníky (označován i jako kredenc) se zdánlivě podobají současným bytovým stěnám určených do jídelen. Přiborníky měly dole zásuvky a horní část byla prosklená určená především k prezentaci rodinného porcelánu. Dřevěné přiborníky se restaurují a použité neopravené se dají koupit za zlomek ceny na různých bazarových serverech. Původní příborníky byly vyráběny z masivního velmi kvalitního dřeva na rozdíl od těch současných stěn určených do jídelny vyráběných z atd. Případně je možné koupit malé plastové příboníky do skříně či šuplíku.

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Příborník . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Příborník z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky