Překližka

preklizka_drevenapreklizka_preklizovanadeska_PDPCo je překližka?

Překližka se vyrábí lepením tří a více loupaných dýh na sebe, přičemž dřevní vlákna jednotlivých vrstev jsou na sebe kolmá. Je možné tímto způsobem vyrobit velkoformátové desky. Přidáním speciálních vrstev lze také přidat další vlastnosti.

Překližky se vyrábí jak z listnatých, tak jehličnatých stromů. Mají různý počet vrstev a jejich tloušťka se pohybuje nejčastěji v rozmezí 4 – 22 mm. V dnešní době jsou překližky již zdravotně nezávadné.

Překližky truhlářské

Mají velmi kvalitní povrch. Hlavní vlastností je vysoká pevnost, nízká hmotnost a houževnatost.  Jsou nejčastěji používané na výrobu nábytku a hraček.

Vodovzdorné překližky

Jsou vyrobeny tak, aby odolaly přímému vlivu povětrnostních podmínek, vody a páry. Vodovzdorné překližky se používají například jako ploty, bednění, dřevěné konstrukce a schody.

Překližky fóliované

Tyto překližky jsou po obou stranách opatřeny fólií, která může mít různé vlastnosti. Jako například odolnost proti slabým kyselinám, louhům nebo vlhkosti. Používá se na dna vozíků, podlahy a ve stavebnictví.

Multiplex – mnohovrstvé překližky

Multiplexové překližky vynikají obrovskou pevností a používají se jako pracovní desky, stoly, venkovní dveře a strojní průmysl.

Antivibrační překližka

Tato překližka obsahuje speciální vrstvu technického pryže, která absorbuje hluk a vibrace. Její použití je především v dopravních prostředcích či na stěny místností pro snížení hluku.

Zobrazit obrázek hrany překližované desky, překližky v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Překližka . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Překližka z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky