Podlaha

Co je podlaha?

drevena_podlaha_podlahyPodlaha je jednovrstvá nebo vícevrstvá konstrukce, která tvoří horní (viditelnou) část vodorovných ploch v interiéru nebo exteriéru. Podlaha navazuje na podkladový materiál, kterým může být v nejnižším patře podkladní betonová vrstva nebo ve vyšších patrech stropní konstrukce.

Rozdělení podlah podle materiálů a použití

Keramické a kamenné dlažby – Velmi trvanlivý a snadno udržovatelný materiál je dlažba. Používá se v interiérech na podlahy koupelen, WC, kuchyní a jiných prostor a v exteriérech na balkony terasy, verandy, zimní zahrady a jiné. Její obrovská výhoda je dobrá odolnost a tvarová stálost. Udržuje se pomocí stíraní mopem s teplou vodou a běžnými saponátovými prostředky na podlahy (dlažbu). Dlažba je velmi oblíbená krytina, je možné jí kombinovat s jinou vhodnou krytinou. Její výhody jsou: snadná údržba, odolnost proti poškození, stálobarevnost, dobrá tepelná vodivost, cenová dostupnost, obrovská škála dekorů vzorů a barev.

plovoucipodlaha_pokladka_podlahy_remeslnikLamináty – Velmi rozšířený typ podlahové krytiny. Je cenově dostupná, snadná na pokládku a nabízí velkou škálu dekorů napodobujících převážně dřevo. Existují různé kvality a typy těchto laminátových podlah, od čehož se odvíjí i cena a její vlastnosti, jako jsou odolnost vůči otěru, barevná stálost, odolnost vůči UV záření, kročejová izolace a další. Díky moderním technologiím výroby a odolnosti vůči vlhkosti je možné ji použít do kuchyně. Co se údržby týče, je absolutně nenáročná stačí zamést, nebo vysát a přetřít vlhkým hadrem nebo mopem s mycím přípravkem na laminátové podlahy. Její pokládku (montáž) snadno zvládne i zručný kutil. Pod tyto podlahy se často pokládá pěna zvaná mirelon, která má za úkol vyrovnat podklad a snížit hlučnost při kročejových nášlapech.

PVC – Jedná se o materiál, který se vyrábí v typyzovaných rolích (různých šířek). Dostupný je v obrovské nabídce dekorů (napodobující dřevo, dlažbu, kamen a nebo barevné odstíny). PVC materiály, jsou extra odolné, pružné, cenově dostupné a snesou i nejtěžší zatěžkávací zkoušky a na frekventovaných a namáhaných místech prožijí s důstojností desítky let. Velmi důležitý je podklad pod PVC podlahou, musí být extra rovný. PVC je historicky i současně velmi rozšířeným materiálem zejména v interiérech rodinných domů a bytů.

drevena_podlaha_podlahy_lamely_parketovyvzorDřevěné podlahy – Patří mezi luxusnější typy podlah z důvodů vyšší pořizovací ceny a náročnosti na pokládku a kvalitu podkladu. Do interiérů přináší teplo a přirozenost díky vzhledu rostlého přírodního dřeva. Jsou málo náročné na údržbu, musí se vysávat nebo zametat a omývat mopem s mycím přípravkem na dřevěné podlahy. Jejich velkou nevýhodou je malá odolnost proti vlhkosti (vodě). Mají perfektní tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Jsou velmi oblíbené a rozšířené dostupné v mnoha dřevěných dekorech a odstínech, mohou mít i několik vrstev. Nejznámějším typem dřevěných podlah jsou parkety.

korek_korkovapodlaha_korkovydubKorek – Jedná se o přírodní materiál získávaný z korkového Dubu. Disponuje vynikajícími zvukově i tepelně izolačními vlastnostmi. Je cenově dostupný a poměrně nenáročný na pokládku. Jeho velkou nevýhodou, díky technologii výroby, jsou viditelné malé „hrboly“ na povrchu, nerovnoměrný povrch. Je extra hygienický jelikož nebývá napadán roztoči, je také odolný proti vodě a má protiskluzové vlastnosti, je však velmi barevně nestálý a při dlouhodobém bodovém zatížení má tvarovou paměť (pokles původní tloušťky materiálu).

Lité podlahy – Tento typ podlah je vhodný do místností s velkými nároky na rovnoměrnost povrchu s vysokým zatížením stavební haly, výrobní haly, garáže apod. Je také velmi rozšířený v moderních domech, jako litý beton. Jejich největšími výhoda je snadná aplikace a vytvoření souvislé hladké a velmi odolné povrchové vrstvy bez trhlin a následně jejich snadné ošetřování. Nevýhodou je dlouhá doba zrání a vysoká pořizovací cena.

Zobrazit obrázek dřevěná podlaha v obyvacím pokoji v plném rozlišení
Zobrazit obrázek pokládka plovoucí podlahy, řemeslník při práci v plném rozlišení
Zobrazit obrázek dřevěná podlaha, parketový styl v plném rozlišení
Zobrazit obrázek korek, korkový dub v plném rozlišení

Související kategorie produktů:
Podlahy
Plovoucí podlahy

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Podlaha . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Podlaha z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky