Plniče pórů

Co jsou plniče pórů?

Plniče pórů slouží k zaplnění pórů hrubě pórovitých dřevin pod lakový film leštěný na vysoký lesk, lesk (a v některých případech i pololesk).

Plniče pórů jsou:

Lakové tmely – složené z pojiva, plnidla a barviva. Pojivo musí být pružné a musí mít dobrou přilnavost. Používají se syntetické laky. Plnidlo nesmí mít částice ani příliš jemné, ani příliš hrubé (příliš jemné plave v pojivu, nevyplní dostatečně póry a sesýchá). Příliš hrubé nevyplní jemnější póry. Barvivo musí být takové, které se nerozpouští v lacích – docházelo by ke krvácení do nátěrového filmu.

Rychlobrousitelné základní laky – jsou plniče většinou na nitrocelulózové bázi. Po nanesení se ještě za vlhka brousí. Odbroušené částečky spojené s ještě vlhkým pojivem vyplní póry a plní tak funkci plniče. U nás se používají tzv. základové laky s plnícím účinkem (např. Albín, Albet s přídavkem UV absorbérů, nebo Poroprime). Nanášejí se ručně, stříkáním, nebo poléváním.

 

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Plniče pórů . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Plniče pórů z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky