Parkety

drevene_parkety_stromeckoveparkety_parquetCo jsou parkety?

Parkety jsou nejrozšířenější typ přírodní podlahové krytiny vyrobené z masivního dřeva. Nejčastěji se parkety vyrábějí z listnatých dřevin: dub, buk, jasan. Nabízejí se různé typy designů parket, s živou přírodní strukturou obsahující zdravé suky, parkety bez suků, s malými barevnými odchylkami, mozaikové parkety atd. 

Tvrdost, barevnost i reliéf dřeva je u každé dřeviny odlišný, a proto je důležité pečlivě vybírat materiál pro vaši podlahu. Ochrannou vrstvu parket tvoří nejčastěji lak, olej nebo pasta. Parkety je nutné pravidelně udržovat, údržba se provádí pomocí mycích prostředků na dřevo, po čase je také vhodné parkety renovovat tzn. obrousit původní povrchovou ochranu (lak, olej, pastu), vybrousit nečistoty skvrny a mechanické poškození ve dřevě a poté parkety ošetřit novým nátěrem a povrch dřeva tak uzavřít. Díky rozdílným jakostním kategoriím lze dosáhnout velmi originálních podlah.

Mezi nejznámější designy parket patří do vzoru strom tzv. stromečkové, rovnoběžné a mozaikové. Parkety jsou velmi odolné, vzhled a funkčnost jsou nenahraditelné charakteristiky, které jiná podlaha nenabízí. Parkety jsou také velmi příjemné při chůzí po nich (nechladí). Pokládka parket je vhodná nejen do relaxačních, bytových a komerčních prostor, ale i do tanečních sálů, tělocvičen a dalších společenských místností. Naopak parkety nejsou příliš vhodné do vlhkých míst jako jsou sklepy, zimní zahrady apod. Parkety se vkládají do sebe jedna do druhé, pomocí konstrukčního spojení pero a drážka (samec/samice) a lepí se napevno k podlaze (na rozdíl od plovoucí podlahy, která není pevně spjata s podkladovým materiálem).

Zobrazit obrázek dřevěných parket vzor „strom“ v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Parkety . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Parkety z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky