Pantone

pantone-formula-guide-solid-coated-solid-uncoated-plus-series-2016-_ies5592846Co je Pantone?

Pantone je americká firma, která dala světu systém barev Pantone Matching System (PMS). Často se můžeme setkat s vějířovitým Pantone vzorníkem. V těchto vzornících má každá barva svoje označení. Jedná se o přímé barvy, které mají použití v široké škále průmyslového odvětví (DTP, tisk, míchání barev…).

Pantone je definovaný standart, který je celosvětově uznávaný. Každou Pantone barvu lze převést do jiného barevného modelu např. RGB, CMYK. Na převod existuje hodně nástrojů. Ovšem nastává úskalí, že po převodu barvy může dojít ke změně odstínu.

Každý rok vyhlašuje Pantone barvu roku a palety sezónních barev (např. Jarní barvy 2017). Těmito barvami se inspirují designéři z celého světa. Nejvíce lze změny barev pozorovat v módě.

Výhody a nevýhody Pantone

Výhodou je ustálený systém barev, který je na celém světě stejný. Například ve firemních logo manuálech se můžeme setkat s firemní barvou, která je definována právě barvou Pantone. To z toho důvodu, aby se používala pořád ta stejná barva ve všech firemních materiálech. Další výhodou je opravdu široká nabídka barev ve vzornících.

Nevýhodou je především vysoká cena vzorníků.

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Pantone . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Pantone z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky