Osvětlení pro niky

nika_niky_osvetleni_pro_niky_vyklenekCo je osvětlení pro niky?

Nika – je otevřený prostor uvnitř zdi. Hovorově můžeme nazvat též jako „výklenek ve zdi“. Může být v jakémkoliv typu zdi (pokud je to technicky možné). Často známé niky jsou z prostředí kuchyní, obývacích pokojů, kde mají nejen estetický význam ale také funkční význam.

V kuchyních mohou např. sloužit jako odkládací prostor (police uvnitř zdi na oleje a kořenky apod.). V obývacích pokojích mohou sloužit jako perfektní prostor pro vystavení sošky, sochy, či obrazu s možností nasvícení ze shora bodovým osvětlením. Díky tomu, že nika je uvnitř zdi a vystavený předmět je „schován ve zdi“, je dostatečně viditelný a chráněný před mechanickým poškozením, zároveň velmi hezky vynikne. Dříve se na osvětlení nik používala především bodová vestavná svítidla nebo bodová polohovací svítidla se světelným zdrojem halogenové žárovky, nyní jsou používány a rozšířeny LED diodové pásky z důvodů nízké spotřeby energie, vysoké svítivosti, dlouhé životnosti a možnosti změny barevného spektra, zabírají také mnohem méně místa.

Osvětlení nik je velmi rozšířené a oblíbené také v komerčních prostorách hotelů, barů, diskoték, muzeí apod. Jsou velmi zajímavým prvkem ve vašich domovech. Nika je nestárnoucí prvek. Pro tyto prostory se nejčastěji používají vestavná nebo bodová světla, tak aby nika maximálně vynikla a světelný zdroj nijak nevadil. Směr a instalované osvětlení niky je nejčastější ze shora dolů osvětlující předmět nebo pouhý prostor niky, je ovšem možné světelný zdroj umístit na spodní stranu niky a nasvětlovat objekt či prostor niky zespodu nahoru.

osvetleni_nika_niky_bodoveosvetleni_osvetlenivyklenku

Zobrazit obrázek nasvětlená nika ve stěně v plném rozlišení
Zobrazit obrázek osvětlené obrázky v nice v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Osvětlení pro niky . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Osvětlení pro niky z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky