Olepovací pásky na hrany nábytku

olepovaci_nabytkove_hrany_plastove_plastCo jsou olepovací pásky na hrany (boční plochy) nábytku?

Bočním plochám nábytkového dílce říkáme hrany. Jedná se o úzkou (tenkou) boční plochu dílce. Na olepení nábytkových hran (bočních ploch) se používají olepovací pásky. Tyto pásky plní hned několik funkcí: technické – chrání boční plochy proti poškození a vlhkosti, zpevňuje je, estetické – zkrášluje viditelné boční plochy výrobku (aby byly shodné s plochou, nebo naopak kontrastní).

Olepovací pásky dýhové

Vyrábějí se buď přímo v nábytkářských závodech při stříhání dýh na plochy sesazenek, nebo se vyrábějí v závodech pro výrobu dýh, jako ohebné pásky s nánosem tavného lepidla na rubové straně, které jsou velmi pružné a umožňují olepování i zakulacených ploch. Pro olepování čelních ploch laťovek nebo pórovitějších hran aglomerovaných desek se zhotovují dvojité dýhové pásky, tzv, „kůže“.

Olepovací pásky melaminové

Jsou tenké lamináty tloušťky 0,3 – 0,5 mm, vyráběné v různých šířkách, obvykle 16 – 80 mm, v délkách až 3200 mm, v provedení lesklém nebo matném (nedokončují se). Mají tvrdý a křehký povrch chráněný před poškozením ochrannou fólií, která se stáhne až po opracování dílce. Nalepují se tavnými nebo UF lepidly.

Olepovací pásky polyesterové

Jsou papíry impregnované pryskyřicí tlusté 0,4 – 0,6 mm, nebo tenké dvouvrstvé polyesterové lamináty tloušťky 0,8 mm. Jsou tvrdé, ale dají se použít i na zaoblené plochy. Nevyžadují povrchovou úpravu, dají se leštit nebo matovat. Nalepují se disperzními, tavnými nebo UF lepidly.

Olepovací pásky z termoplastů (ABS, PVC)

Jsou v rolích, v různých šířkách, nalepují se kontaktními lepidly nebo speciálně upravenými lepidly. Jsou ohebné, lze je použít i na olepování zaoblených a profilových hran.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

Zobrazit obrázek plastové hrany na nábytek v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Olepovací pásky na hrany nábytku . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Olepovací pásky na hrany nábytku z kategorie , , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky