Olejové nátěrové hmoty (L)

olej_olejove_naterove_hmoty_nadrevoCo jsou olejové nátěrové hmoty (L)?

Olejové nátěrové hmoty zahrnují fermeže, fermežové barvy, olejové laky, barvy a emaily. Společným znakem olejových nátěrových hmot je pomalé schnutí, vysoká pružnost, odolnost proti vlhkosti a povětrnostním vlivům, hladký a lesklý povrch. Nanášejí se pouze štětcem a příliš dlouho schnou, proto nevyhovují průmyslové výrobě.

Fermeže

Vyrábějí se svařováním vysychavých olejů (hlavně lněného a konopného) se sušidly. Úsporné fermeže mají nižší obsah olejů, který se nahrazuje těkavými rozpouštědly i pryskyřicemi. Velmi dlouho schnou (48 hod). Fermeže dávají pružný a vláčný film sloužící k ochranně dřeva před povětrnostními vlivy. Slouží k napouštění dřeva pod venkovní nátěry.

Olejové NH

Jsou to roztoky pryskyřice s vysychavými oleji v organických rozpouštědlech s přídavkem sušidel. Rozpouštědlem je terpentýnová silice, lakový benzin, xylen. Laky, barvy i emaily se podle obsahu oleje dělí na suché, polomastné a mastné. Suché a polomastné se používají na vnitřní nátěry, mastné na venkovní.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

Zobrazit obrázek olejové nátěrové hmoty v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Olejové nátěrové hmoty (L) . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Olejové nátěrové hmoty (L) z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky