Nátěrové hmoty (NH)

Co jsou nátěrové hmoty?

natirani_lakovani_naterac_naterovehmoty_barvy_barvaNátěrové hmoty jsou materiály tvořící průhledný ochranný film, jehož primárním cílem je ochrana materiálu, na který je film (tenká vrstva) nátěrové hmoty nanesen. Při aplikaci jsou nátěrové hmoty tekuté (měkké),  po vyzrání (zavadnutí) vytvářejí tvrdý ale pružný a průhledný ochranný film.

V nábytkářství se používají na povrchovou úpravu (ochranu) dřevěných částí interiéru, nábytku a podlah. Mají za úkol chránit dřevo před vlivem okolního prostředí, UV zářením, především před vlivem vlhkosti, nečistot, agresivních chemikálií a mechanického namáhání.

Zkvalitňují estetický a optický vzhled a dojem povrchu. Většinou tvoří lesklý povrch, mohou být také pololesklé, polomatné a matné. Lze je aplikovat (nanášet) přes mořidla jako konečný krok k získání finálního a chránícího nátěru. Dělí se na olejové, pryskyřicové, asfaltové, chlorkaučukové, celulózové a syntetické laky.

Druhy nátěrových hmot

Syntetické nátěrové hmoty – Velmi rozšířená skupina barev mezi kutily. Známé jsou především epoxidové, akrylátové a polystyrenové. Nejvíce rozšířeny jsou především epoxidové dvousložkové (čili bezrozpouštědlové) nátěrové hmoty, které se disponují vysokou tvrdostí a odolností proti mechanickému a chemickému namáhání, výbornou přilnavostí na kovech; využijeme je na potrubí, radiátory, kovové zárubně i ve vlhkých prostorách (koupelny) či na podlahy.

Vodou ředitelné disperzní nebo emulzní látky – Používají se především na nátěry dřeva, stavebních hmot (rozpouštědlo) a na nátěry kovů (emulzní). Emulzní barvy jsou odolnější. Disperze nebo emulze obsahující pojiva na bázi:

  • Akrylátů, používají se na stěny, dřevo, kov a sádrokarton, mají širokou škálu barevných odstínů, pro vyšší cenu nejsou vhodné na podlahy.
  • Polyvinylacetátu (PVAc, latex), velmi dostupné cenově, vhodné na stěny, dřevo, ale slabě propouští vodní páru, méně odolné.
  • Polyuretanů, používané především na dřevěné materiály jako jsou podlahy, parkety, polyuretan. Je pružný a odolný, vniká hlouběji do dřeva tím ho impregnuje a chrání.
  • Epoxidů, používají se na kov a dřevěné materiály jako jsou parkety, podlahy.
  • U – polyuretanové dvousložkové látky jsou odolné laky (transparentní – průhledné), emaily a pružné tmely, aplikované zejména na dřevo, jsou odolné proti vodě, pružné.
  • B – polyesterové, vyrábějí se z polyesterových pryskyřic. Nejvíce se používají v nábytkářském průmyslu, na podlahy, parkety.
  • C – nitrocelulózové (acetonové – starší název), jejich hlavní výhodou je rychlé vysychání, nevýhodou krátká životnost a velký obsah hořlavých rozpouštědel, běžně nimi lze natřít židle, stoly, okna. Nízká pořizovací cena, dříve velmi rozšířeny.
  • L – lihové, jsou roztoky přírodních nebo syntetických pryskyřic v alkoholu. Používají se nejčastěji na moření dřeva (změna barvy dřeva, napodobení dražších dřevin).

Známé označení interiérových barev (NH)

  • Pevná barva – je nestékavá (tixotropní) a vyznačuje se pevnou konzistencí. Dodává se v nádobě připravena na natírání, je bohatě pigmentovaná a dobře pokrývá stěny, je vhodná pro renovační nátěry.
  • Plnotónová barva – ve formě pasty, v tubách o objemu 250 nebo 750 l. Přidává se pouze k barvám ředitelným vodou a používá se na sladění barev, je odolná proti oděru a vlivu počasí. Neobsahuje ekologicky škodlivé přísady.

Zobrazit obrázek natěrač natírá desky v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Nátěrové hmoty (NH) . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Nátěrové hmoty (NH) z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky