Nábytkové hrany

drevena_dyha_nabytkovehrany_hranyCo jsou nábytkové hrany?

Pod pojmem nábytková hrana rozumíme úzkou boční plochu části nábytku (dílce). Hlavní funkcí nábytkových hran je ochrana výrobku před vlhkostí a mechanickým poškozením, dále mají estetickou funkci, dodávají výrobku celistvý vzhled.

Hrany nábytkových výrobků jsou zpravidla ze stejného dekoru nebo barvy jako plochy výrobků (tzn. plocha v dekoru dub, hrana v dekoru dub). Velmi moderní je však kontrastní provedení hran, z dřívějších dob známe hlavně u dětského nábytku, kdy u březového nebo bílého dekoru lamina byly použity červené, modré nebo růžové ABS hrany.

Hrany mohou být zaoblené, rovné a nebo vytvarované (vyfrézované, zdobné – dřevěné nákližky). Každý typ nábytkové hrany se naprosto vždy mírně zaobluje tak, aby nedošlo k pořezání uživatele nábytku (ostré hrany). Zaoblením hrany se ztupí ostrá hranka desky a hrana Vašeho nábytku je pak na dotek příjemně oblá.

Typy nábytkových hran

  • narážecí (T-profily z plastů PVC nebo pryže)
  • nalepovací (papírové, PVC, ABS hrany, dřevěná dýha)
  • Nákližky (nalepovací hrany z masivního dřeva)

Zobrazit obrázek nabytkových hran v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Nábytkové hrany . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Nábytkové hrany z kategorie , , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky