Nábytek

Co je nábytek?

obyvacipokoj_obyvak_bilasedacka_konferencnistolekNábytek (také mobiliář – u větších komerčních prostor banky, hotely apod.) je funkční a estetické vybavení interiérů a exteriérů sloužící především ke každodennímu životu lidí. Od relaxace až po užitnou hodnotu. Je nedílnou součástí vybavení interiérů a exteriérů.

Základní rozdělení nábytku

Nábytek skříňový (úložný)

Také známý jako nábytek „korpusový“. Vyrábí se především z konstrukčních desek jako jsou dýhovaná dřevotřísková deska (DTD) a lamino (LDTD), které vytvářejí tuhý korpus výrobku. Do této skupiny nábytku patří (klasické skříně, vestavěné skříně, komody, skleníky, vitríny, sekretáře).

Nábytek sedací

Velmi oblíbená a rozšířená skupina nábytku, která patří do každého bytového interiéru. Bez ohledu na velikost je nábytek sedací, patří zde (trojsedáky, dvojsedáky, křesla, taburety, rohové sedačky tzv. „L-ka“, prostorové sedačky tzv. „U-čka“,sedací soupravy s úložným prostorem, sedací soupravy s rozkladem (funkce spaní). Tento typ nábytku pro velkou náročnost na výrobu vyrábí specializovaní výrobci, je též známý jako čalouněný nábytek. Je velmi náročný na přesnost a kvalitu výroby, musí být kvalitní pevný a odolný. Nejčastěji se čalouněný sedací nábytek prodává v povrchovém provedení látka, syntetická kůže, ekokůže, modifikovaná kůže, pravá kůže (přírodní useň). Co se týče oblíbenosti barevných odstínu dominují především zemité tóny, jako jsou hnědá, béžová, šedá, vyhledávané jsou také černá a bílá. Pastelové barvy jako žlutá, červená a jiné, jsou propagovány spíše v reklamních materiálech a extra moderních bytech pro mladé.

jidelna_jidelniset_jidelnistul_halaNábytek stolový

Jedná se o nábytek určený především ke stolování, je tvořený deskou na zvýšeném podnoží (noha, nohy), které zajišťuje pevnost výrobku. Do této skupiny patří jídelní stoly, odkládací stoly, pracovní stoly, rostoucí dětské stoly a jiné.
Stolové desky mohou být pevné nebo rozkládací, což využijeme při větším počtu stolujících. Dále mohou být stolové desky sklopné, ty jsou určený zejména do malých bytů tak, aby při běžném provozu nevadily a při času stolování se sklopí (rozloží).
Stolový nábytek se nejčastěji vyrábí z masivního dřeva a dřevotřískových desek (DTD) nebo lamina (LDTD). Rozšířená je také kombinace těchto materiálů podnoží z masivního dřeva a horní deska z lamina.

loznice_postel_dvojluzkovapostelNábytek lehací (lůžkový) 

Nábytek určený především k regeneraci člověka a odpočinku. Spánek zahrnuje základní lidskou potřebu, proto je tato kategorie velmi důležitá. Do této velmi důležité skupiny patří tyto typy lůžkového nábytku: válendy, etážové (patrové) postele, lehátka, dětské postele, jednolůžka, dvojlůžka apod.
Lůžkový nábytek (postele) se skládají z čel (hlavové a nohové) a postranic (bočnic) do postele se vkládá rošt, který nese matraci a má za úkol podporovat její tvarování a podporu člověka (komfortní a zdravé ležení). Postele jsou vyráběny z dýhovaných DTD, lamina (LDTD), ale také z masivu. Velmi oblíbené jsou postele čalouněné (látkou, ekokůží, pravou kůží – usní). Z manipulačních důvodů jsou postele v 99 % vyráběny jako rozebiratelné konstrukce (v demontovaném provedení). Postele mohou mít úložný prostor, přístup do úložných prostor umožňují rošty. Mohou být buďto výklopné do boku (přístupný celý prostor postele), nebo výklopné zepředu (od nohou) v kombinaci s polohováním hlavy (přistup pouze do poloviny postele).

Zobrazit obrázek bílé sedačky v obyvacím pokoji v plném rozlišení
Zobrazit obrázek jídelny, jídelní set v plném rozlišení
Zobrazit obrázek ložnice, dvojlůžko v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Nábytek . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Nábytek z kategorie , , , , , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky