Mořidlo

moridlo_moreni_barva_drevo_nadrevoCo je mořidlo na dřevo?

Mořidlo na dřevo je roztok, který se aplikuje na dřevo – následně se vsákne do dřeva. Po aplikaci mořidla dřevo většinou změní svoji barvu – ztmavne, ale zároveň vynikne jeho kresba a struktura.

Mořidlo se tedy na rozdíl od jiných typů nátěrů (například lakování) do dřeva vsakuje, zvýrazňuje jeho texturu a zakrývá případné nedostatky. Současně může „obyčejné“ dřevo jako je třeba smrk proměnit v exotický materiál a na pohled velmi hezké „luxusní“ dřevo.

Rozdělení mořidel

Lihová mořidla – obsahují barevné pigmenty rozpustné v lihu. Lihová mořidla jsou nerozšířenější, což se odráží i v nabídce na trhu a jejich ceně. Litr mořidla většinou vystačí až na 10 metrů čtverečních. Nátěr schne cca 4 hodiny.

Vodou ředitelná mořidla – obsahují barevné pigmenty rozpustné ve vodě a prodávají se v suché podobě v sáčku. Zatímco lihová mořidla jsou určená k okamžitému použití, vodou ředitelná je třeba připravit dle návodu. Tento typ mořidel není moc rozšířený. Je třeba počítat s delší dobou schnutí nátěru až 8 h.

Nanášení mořidla

Mořidlo nanášejte rovnoměrně ve směru vláken. Každým dalším nátěrem vzniká tmavší odstín. Lihové mořidlo dodá dřevu velmi krásný nádech a zvýrazní jeho přirozený vzhled. Před nátěrem musí být povrch čistý a suchý. Mořidlo můžeme nanášet – štětcem nebo válečkem.

Pokud se vám dřevo bude zdát příliš světlé, můžete moření zopakovat – čím více nátěrů tím bude tmavší.

Informace k použití

Před mořením by dřevo mělo být hladce zbroušeno, zvláště použijeme-li jako konečnou úpravu povrchu bezbarvý lak, polituru, napouštěcí olej nebo vosk. Při moření dřeva by teplota v místnosti neměla klesnout pod 24 °C. Zabráníme tak vysolování mořidla na povrchu dřeva – šedému povlaku.

Upozornění! Na vodou rozpustné mořidlo nelze jako závěrečnou úpravu použít vodový lak, poněvadž ten ve většině případů mořidlo opět rozpustí a to se pak po opětovném zaschnutí může vysolit, čímž se povrchová úprava znehodnotí. To samé platí i pro nevhodnou kombinaci lihové mořidlo – lihový lak.

Lihová mořidla lze dobře míchat, čímž můžeme vytvářet velké množství vlastních odstínů – výsledek se ovšem projeví až po úplném zaschnutí.

Zobrazit obrázek moření v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Mořidlo . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Mořidlo z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky