Mořidla z dehtových barviv (vodová)

moridla_morenidreva_vodovamoridla_dehtovamoridlaCo jsou mořidla z dehtových barviv (vodová)?

Mořidla z dehtových barviv jsou barevné prášky rozpustné ve vodě. Dodávají se v základních barevných odstínech. Požadované odstíny lze získat smícháním jejich 5% roztoků. Zbarvení nastává vsáknutím barevného roztoku do dřeva.

Po namoření vzniká negativní obraz kresby dřeva (jarní pórovitější dřevo vsákne víc mořidla než letní). Mořidla se dělí na kyselá a zásaditá. Obě skupiny se nesmí smíchat, vznikla by nerozpustná sraženina. V průmyslové výrobě nábytku se používají hlavně jako správková mořidla.

Kyselá dehtová barviva – jsou stálejší na světle, používají se i do amoniakálních mořidel. Některá z nich se rozpouštějí v organických rozpouštědlech, hlavně etanolu a krvácejí do nátěru při použití nátěrových hmot se stejným rozpouštědlem. Jsou ve formě prášku nebo barevných tužek (správková).

Zásaditá dehtová barviva – jsou rozpustná v organických rozpouštědlech, dobře vnikají do dřeva a probarvují do hloubky. Nejsou stálá na světle, proto se do roztoku přidává 1 – 3 % kyseliny octové. Používají se na moření drobných předmětů (hraček, knoflíků, úchytek atd.).

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

Zobrazit obrázek vodová mořidla v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Mořidla z dehtových barviv (vodová) . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Mořidla z dehtových barviv (vodová) z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky