Lamelové rošty

lamelovyrost_rostCo je lamelový rošt?

Postelový rošt je vedle matrace druhou nejdůležitější součástí lůžka. Kvalitní rošty obsahují lamely lepené z několika vrstev dřeva, což zajišťuje jejich pružnost. Lamelový rošt slouží k vytvoření ložné plochy lůžkového nábytku, na kterou se pokládá matrace.

Lamely v roštu

Počty lamel roštu se liší typ od typu, avšak z hlediska optimálního rozložení zátěže jsou doporučovány rošty s minimálně 28 lamelami. Pružné lamely reagují na zatížení konkrétních ploch postele a účelně tak udržují tělo ve správné poloze. Lůžkové lamely představují vrstvené dřevo tvarované do mírného oblouku. Na výrobu lůžkových lamel se používá loupaná dýha z listnatých dřevin. Dýhy jsou slepeny vždy souhlasně se směrem dřevních vláken. K úpravě povrchu je možno použít fólii. Tento typ roštů je nejrozšířenější. Existují dva typy uchycení lamel – v rámu a na rámu. Rozdíl v typech uložení má vliv na pružnost roštu a cenu. U obou typů jsou lamely uloženy v pryžových pouzdrech. Standardně se pro výrobu lamelových roštů používá 26 a 28 lamel nebo více (až 42).

Lamelové rošty lze vyrobit na zakázku dle požadavků zákazníka. Výrobci jsou schopni vyrobit v podstatě jakýkoliv rozměr.

  • Nejpoužívanější šířky pro standardní rošty: 80 cm, 90 cm, 100 cm, 110 cm, 140 cm.
  • Nejpoužívanější délky pro standardní rošty: 200 cm, 220 cm.

Vlastnosti lamelových roštů

Tyto rošty disponují regulací tuhosti v oblasti beder a pánve, kterou si můžeme pomocí pryžových jezdců individuálně přizpůsobit. Výhody: pružnost, vstřícnost k matraci, komfort spánku. Lamelové rošty existují i v celoplastovém provedení a jsou určené zejména pro alergiky. Určité typy mohou mít zvýšenou nosnost (nad 150 kg). Mohou být rovné, polohovací i výklopné.

Typy lamelových roštů

Výklopné – tato funkce slouží pro přístup k úložným prostorům postelí. Komfort funkce výklopu je posílen pružinovým nebo pístovým mechanismem. Boční výklop umožňuje přístup k celé ploše úložného prostoru, přední výklop má omezený přístup pouze k části v oblasti nohou.

Polohovací (manuální, motorové) – tato funkce je komfortní. Polohování roštů může být dvoustranné – horní (pod hlavou), spodní (oblast nohou a beder, možnost vytvoření zvýšené relaxační zóny pro nohy). Komfort polohování je zvýšen motorovým pohonem (ovládání pohonu může být bezdrátové) – výhodou je snadné ovládání a velmi snadné vrácení polohování do základní pozice (při usínání není třeba vstát z lůžka a manuálně upravovat polohu roštu). Motorový pohon je vždy vybaven „pojistkou“ pro ovládání bez „proudu“. Tento typ roštů doporučujeme kombinovat s držáky matrací, které zabraňují posunu matrace po roštu při používání funkce polohování.

Zobrazit obrázek lamelový rošt v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Lamelové rošty . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Lamelové rošty z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky