Lamela v roštu

lamela_rostovalamela_nastaveni_tuhosti_rostu_lamely_lamelovyrostCo je lamela v roštu?

Lamela je hlavní pružící element uložený v rámu roštu. Přímo na lamelách leží matrace. Lamely mohou být vyrobeny z březového nebo bukového dřeva, vyrábí se také plastové lamely. Počet lamel na délku 200 cm je nejčastěji 28 – 42, čím vyšší počet lamel, tím dokonalejší podpora a kopírování lidského těla (při ležení – spánku).

V oblasti kříže a beder je tzv. zdvojení lamel, lamely jsou uchyceny na sobě, jsou zajištěny pryžovými nebo plastovými jezdci, kterými se dá nastavit tuhost pružení roštu v této oblasti, toto nastavení je možno provést u cca 5-6 ks lamel. Dále lamely v oblasti lokte mají ramenní kolébky, které umožňují snadnější a pohodlnější otáčení na matraci. Lamely jsou volně vloženy do pryžových nebo plastových pouzder, které jsou pevně uchyceny v rámu roštu.

Lamela je vyměnitelný prvek (náhradní díl). Běžné rošty do postele mají nosnost 130 kg, existují i rošty se zvýšenou nosností až 190 kg bez váhy matrace. Při vysávání postele nebo jiné manipulaci s matrací není doporučeno stoupat na 1 kus lamely (mohla by prasknout), vždy je lepší stoupnout např. na 3 ks lamel tak, aby se váha roznesla.

Lamely mohou být přírodní dřevěné nebo mohou být potaženy okrasnou folií napodobující jiné dřevo nebo barvu nejčastěji bílá, šedá. Folie se na lamely lepí z důvodů omyvatelnosti.

 Zobrazit obrázek roštové lamely v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Lamela v roštu . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Lamela v roštu z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky