Koberec

Co je koberec?

Koberce jsou textilie, které jsou určeny na podlahy či stěny. Při nákupu koberce je potřeba zvážit, kde se koberec umístí a jakou funkci bude v daném prostoru plnit. Základním kritériem je charakter místnosti – zda se bude jednat o domácí místnost či kancelář nebo prostor s vysokou zátěží.

Druhy koberců

koberec_koberceV současné době se často používá rozdělení podle techniky výroby, materiálu, způsobu pokládky, nášlapné plochy a dělení podle barev a vzorů.

Kromě základních dělení je možné setkat se s mnohými dalšími parametry, jako je například jejich počet vrstev, tloušťka, či druh integrované izolace apod. Pro základní přehled ovšem postačuje se seznámit s hlavními parametry koberců.

Rozdělení koberců podle materiálu

Syntetické koberce jsou koberce vyrobené ze syntetických materiálů, mezi něž patří především polyamid (PA), polyester (PES), polypropylen (PP) a polyakryl (PA).
Výhody těchto syntetických/umělých materiálů je jejich nízká cena, velký výběr vzorů, tvarová stálost.

Koberce z polyamidového vlákna (PA, nylon)
PA koberce jsou používány v obytných i komerčních prostorách. Polyamidová vlákna jsou obvykle dutá a mají velmi dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti.

Koberce z polyesteru (PES)
Polyesterové koberce jsou vhodné do domácností – bytů a domů či do málo namáhaných komerčních prostor. Jsou dobře odolné i proti různým skvrnám rozpustným ve vodě. Vynikají velmi dobrým jasem a udržují si stálobarevnost. Polyesterová příze je dnes téměř výhradně z použitých PET lahví.

Koberce z polypropylenu (PP, olefin)
Polypropylenové koberce se mají velmi nízkou cenou, patří k nejlevnějším ze syntetických koberců. Trpí ovšem nízkou stálobarevností a mají nízkou odolností na znečištění. Nehodí se do namáhaných prostor. Využití najdou především jako dekorativní podlahy na místech, která nejsou příliš využívána. Tyto koberce se rychle špiní a hůře čistí

Koberce z polyakrylu (PA)
Polyakrylové koberce jsou hřejivé a velmi příjemné na dotyk. Svými vlastnostmi se velmi blíží kobercům z přírodních materiálů. Mají výbornou stálobarevnost, vysokou životnost a většinou až 60 měsíční záruka na výrobky z polyamidu charakterizují tento druh koberců.

Koberce z přírodních vláken
Jsou historicky jednou z nejstarších technologií podlahových krytin. Koberce vyrobené z přírodních materiálů jsou nákladnější, ale také působí luxusnějším dojmem. Používají se materiály: přírodní hedvábí, bavlna a vlna. Tyto koberce jsou vetšinou dražší než syntetické koberce.

Techniky výroby

Vpichované koberce
Nejméně kvalitní koberce. Vlákna se strojově vpichují do slisovaného materiálu. Většinou jsou vyráběny z přízí z recyklovaných materiálů a při jejich výrobě jsou použita různá lepidla.

Všívané koberce
Vznikají všíváním příze do nosné podkladové tkaniny na speciálních všívacích strojích. Stabilita těchto koberců je zajišťována podlepením různými typy podkladových vrstev, které odpovídají účelu použití, pro které byl koberec vyroben.

Tkané koberce
Nejkvalitnější koberce. Vznikají při ruční nebo strojové výrobě proplétáním osnovních a útkových nití různými tkalcovskými technikami. Některé typy jsou oboustranné.

Druhy koberců z hlediska pokládky

Kusové koberce
Kusové koberce slouží zejména jako doplněk jiných druhů podlahových krytin (včetně celoplošných koberců), a ke zútulnění interiéru.

Celoplošné koberce
Slouží jako podlahová krytina. Lze na podlahu volně položit anebo nalepit. U celoplošných koberců se klade mnohem větší důraz na technické vlastnosti než u koberců kusových.

Kobercové dlaždice
Systém, který se vyznačuje vysokou odolností. Samozřejmě záleží na technických parametrech, přesto, dojde-li k poškození, nic závažného se neděje, poškozená část se vyjme a vymění za novou. Navíc lze čtverce různě barevné kombinovat (například šachovnicový vzor).

Technika konstrukce nášlapné vrstvy

Koberce se střiženým vlasem

strizeny-vlasKoberce se střiženým vlasem vzniknou sestřižením konců smyček na stejnou délku. Koberce téměř vůbec nezanechávají stopy po chůzi, jsou velmi odolné proti znečištění. Vytvářejí luxusní hladký a měkký povrch.

Koberce se střiženým vlasem a smyčkou

strizeny-vlas-a-smyckaKoberce se střiženým vlasem a smyčkou vznikají kombinací smyček a střiženého vlasu. Prostřídání smyček a střižených vláken vytváří různé struktury povrchů koberce. Různé zabarvení a plastický povrch má dobrý vliv na skrytí nečistot a skvrn.

Koberce se strukturovanou smyčkou

strukturovana-smyckaKoberec se strukturovanou smyčkou má smyčky různé úrovně a výšky, takže vytváří plastický povrch koberce. Tento typ koberce je více náchylný na znečištění a má menší životnost.

Koberce smyčkové

Ssmyckamyčkové koberce mají nášlapnou vrstvu tvořenou stejně velkými smyčkami, které tak tvoří jednotný povrch. Smyčkové koberce se snadno čistí a využívají se v často frekventovaných prostorech, kde by méně odolné koberce mohly být problémové. Smyčky jsou do podkladu připojeny pomocí uzlíků. Podle hustoty smyček se také určuje životnost a odolnost koberce proti znečištění (hustější smyčky znamenají větší odolnost).

Jak vyčistit koberec

 Babské rady

  • Po koberci rozsypte trochu kypřícího prášku do pečiva a nechejte působit nejlépe přes noc a poté vše důkladně vyluxujte.
  • Kuchyňská utěrka a žehlička jsou velmi snadný a rychlý způsob jak se zbavit vosku z koberce.
  • Na mastné skvrny můžete použít jedlou sodu.
  • Na čáry od fixů citronovou šťávu, vyzkoušejte ale i teplou vodu s trochou mýdla nebo saponátu.

Pro vyčištění velkých ploch je vhodné najmout specializovanou firmu na čištění koberců průmyslovým vysavačem s mokrým či suchým vysáváním.

Český výrobce koberců

  • Holtex a.s.
  • František Strnad – Koberce Strnad Lišov
  • BOCA Group, a.s.
  • Bakero
  • KOBERCE BRENO, spol. s r.o.

Zobrazit obrázek koberec v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Koberec . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Koberec z kategorie , , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky