Klimatizace

klimatizace_klima_interierovaklima_velkaklimatizaceCo je klimatizace?

Klimatizace je zařízení, které upravuje teplotu a vlhkost vzduchu. Skládá se většinou z dvou jednotek a základem je kompresorový chladící okruh. Toto zařízení vzduch nevyměňuje.

Většina z nás může pozorovat, že rostou nároky na prostředí, ve kterém se vyskytujeme. Ať v práci nebo doma. Ovšem nikdo nemá rád pokud je parné počasí v bytě a je vedro. A právě tento problém dokáže vyřešit klimatizace. Ta dokáže vytvořit komfortní prostředí přesně tak, jak si nastavíte.

Jak funguje klimatizace?

Proces úpravy vzduchu začíná ve venkovní jednotce, přesněji v kompresoru. Kompresor stlačí studené páry chladiva, které mají nízký tlak a vystupuje z něj chladivo o vysokém tlaku a teplotě. Toto teplo je odebráno v tepelném výměníku (kondenzátoru) a dojde ke kondenzaci (zkapalnění).

Takto upravené chladivo putuje do vnitřní jednotky přes škrtící spirálu nebo expanzním ventilem, což sníží tlak chladiva. Tak se sníží teplota chladiva. Nyní chladivo putuje přes tepelný výměník (výparník), kde dojde k odevzdání teploty do okolního vzduchu a chladivo putuje v plynném stavu zpět do venkovní jednotky.

Klimatizace s tepelným čerpadlem

Princip fungování ohřívání vzduchu je podobný s tím rozdílem, že chladivo prochází obráceně. Do vnitřní jednotky putuje stlačené horké chladivo a ohřívá vnitřní vzduch. Tepelné čerpadlo je nejúčinnější do 0 °C, pokud je teplota nižší, tak klesá jeho efektivita. Tento druh vyhřívání místnosti je až o 60 % úspornější než s běžným elektrickým vytápěním. Avšak je nutná větší počáteční investice.

Druhy klimatizací

Klimatizace se dělí na kazetové, mobilní, nástěnné a parapetní. Mobilní klimatizace se skládá pouze z jedné jednotky. Jsou dostupné menši klimatizace do bytů nebo větší do kanceláří či průmyslových prostor. Nejběžnější značky jsou Toshiba, LG, Daikin či Samsung.

Zobrazit obrázek klimatizace v plném rozlišení

Související kategorie produktů:
Ventilátory a klimatizace

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Klimatizace . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Klimatizace z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky