Klika do dveří (dveřová klika)

klika_do_dveri_dverni_kovani_zamekCo je klika do dveří (dveřová klika)?

Klika do dveří je součástí nábytkového kování. Má funkční i estetický význam, dodává dveřím celkový design a díky klice je možné dveře uchopit a uzavřít místnost a tím snížit prašnost, hluk a zvýšit soukromí. Nejčastěji jsou kliky kovové (ocelové) ale také plastové a dřevěné. 

Mohou mít nejrůznější tvary. U designu klik je nutná ergonomie, tak aby byla klika snadno uchopitelná různými tvary a velikostmi lidské ruky. Klika musí mít všechny hranky mírně zaobleny, což platí i u hranatých tvarů klik. Dveřní klika je mechanické zařízení sloužící k otevírání a zavírání dveří, oken a dalších jim podobných záklopných mechanismů.

Pracuje na jednoduchém mechanismu, kde moment síly vyvinutý lidskou rukou na kliku otáčí mechanismem zámku a tím otevírá nebo zavírá dveře. Klika je velmi často spojena do jednoho prvku spolu s dveřním zámkem. Zámek je zadlabán dovnitř dveří, viditelný je pouze otvor pro uzamykatelný klíč a vyjížděcí jazýček z hrany zámku, který drží dveře v uzavřeném stavu v zárubních. Klika je na povrchu dveří viditelná.

Zobrazit obrázek dveřové kliky v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Klika do dveří (dveřová klika) . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Klika do dveří (dveřová klika) z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky