Kaseinová lepidla

kasein_kaseinove_lepidlo_nanabytekCo jsou kaseinová lepidla?

Kasein je bílkovina získávaná vysrážením z kravského mléka (mléko obsahuje asi 3 % kaseinu) kyselinami (kyselina chlorovodíková). Sraženina se suší a mele na prášek. Samotný kasein je ve vodě nerozpustný, výborně se rozpouští v alkáliích, proto se k němu přidává hydroxid vápenatý (hašené vápno), které dává lepidlu současně odolnost proti vodě.

Roztok vápenatého klihu však má jen krátkou životnost, proto se k němu přidává (na úkor vodovzdornosti) uhličitan sodný (soda) nebo vodní sklo a pro zlepšení konzistence se přidává petrolej. Alkálie obsažené v lepidle otupují při obrábění nástroje a chemicky reagují s tříslovinou (dřevo tmavne), proto se kaseinová lepidla nemají používat na dřeva s vyšším obsahem tříslovin, hlavně dub. Lepidla se dodávají v práškovém nebo tekutém stavu. Tekutá lepidla jsou obvykle upravena zvýšením vodovzdornosti k použití na venkovní dřevěné konstrukce (především na lepené nosníky), proti syntetickým mají výhodu vyšší pružnosti.

Ing. KŘUPALOVÁ Zdeňka. Nauka o materiálech pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 2.upravené vydání. Praha: Sobotáles, 2004. ISBN 80-86817-02-04

Zobrazit obrázek kaseinové lepidlo v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Kaseinová lepidla . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Kaseinová lepidla z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky