Co je jilm?
Jilm je dřevina, která pochází ze Severní Ameriky a Evropy. Vyznačuje se velmi výraznou čokoládovou barvou s často načervenalým nádechem a výraznou strukturou. Díky své vysoké pevnosti se jilm doznal velké pozornosti při výrobě nábytku běžné denní potřeby.
Druhy Jilmu
Jilm horský
Je označován i jako jilm drsný. Jedná se o strom velkých rozměrů, s průměrem kmene i přes 1 m a na výšku dosahuje i 40 m. Střídavé listy jsou asymetrické, dvakrát ostře zubaté, často s několika laloky. Listy jsou na omak velmi drsné.
Jilm sibiřský
Označován Turkestánský brest (latinsky/vědecky jako Ulmus pumila) je známý pod českým názvem jilm sibiřský, pochází z východní Sibiře. Tento druh jilmu se vyznačuje velmi rychlým růstem. Za jeden rok vyroste až o 2 m. Používá se často jako živý plot a je nenáročný na pěstování. Sazenička Jilmu stojí od 30 Kč.
Jilm habrolistý
Jilm habrolistý, latinsky pod označením Ulmus minor, je známý listnatý strom. Často se s jilmem habrolistým setkáváme ve smíšených lesích, narazit na něj můžeme i v parcích. Odvar z kůry jilmů se používá při průjmu či poruchách trávení. Má dezinfekční účinky a snižuje podrážděnost trávícího traktu.
Tužebník jilmový
Roste na mokrých loukách a v lesních mokřinách. Jedná se o bylinu z čeledi růžovitých a dosahuje výšky až 150 cm. Rostlina má antibakteriální účinky a květy se používají na čaj.
Specifikace:
Čeleď: Jilmovité – Ulmaceae
Druhy: Jilm habrolistý – Ulmus carpinifolia Jilm Horský – Ulmus montana Jilm vaz– Ulmus laevis
Hustota suchého dřeva: 650 kg/m3, čelní tvrdost je ca 63 MPa, jedná se tedy o dřevo středně těžké a tvrdé
Sesychavost: radiální – 4,7 %, tangenciální – 8,1 %, spíše stabilní dřevo
Zajímavosti: Most Rialto v Benátkách stojí na jilmových pilotech. Ve městě Jilemnice mají společenský dům Jilm.
Zobrazit obrázek jilm v plném rozlišení