Jednolůžková postel

jednoluzko_jednoluzkova_postel_mala_postel_postel_pro_jednohoCo je jednolůžková postel?

Jednolůžková postel, slangově nazývaná jako „jednolůžko“, je postel určená pro jednu spící osobu. Je vhodná zejména do malých bytů a pro osoby spící samostatně, především děti, seniory. Používá se jak v domácnostech (dětské pokoje), tak v komerčním prostředí (hotely, penziony, ubytovny, nemocnice). Jednolůžka dobře poslouží jako příležitostní spaní pro návštěvy. 

Jednolůžka jsou zpravidla vyšší (seniorská), aby bylo usnadněno snadnější a pohodlnější vstávání, optimální výška je 65 cm. Standardní výška lůžka je 45 cm (u dětských a teenagerovských postelí). Jednolůžkové postele jsou většinou vyráběny jako samostatný rám, do kterého je nutné vložit rošt a matraci. V malé míře se vyrábí jednolůžkové postele jako nerozebiratelný komplet (vč. matrace a roštu), nazýváme je válendy. Mohou mít uvnitř úložný prostor. Jednolůžkové postele mají vždy hlavové čelo, nožní čelo mít mohou a nemusí. Postele se vyrábějí nejčastěji v šířkách 80, 90, 100, 120 cm.

Jednolůžkové postele mohou být vyrobeny z

  • masivního dřeva (buk, dub, smrk, borovice)
  • dýhované dřevotřískové desky (dtd)
  • lamina (ldtd)
  • celočalouněné látkou nebo kůží (úsní)
  • kovové

Zobrazit obrázek jednolůžkové postele v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Jednolůžková postel . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Jednolůžková postel z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky