Intarzie

intarzie_intarzovani_dyha_drevenadyha_drevendyhy_interziedrevaCo je intarzie?

Intarzie je označení pro dekorace, které se skládají z několika typů dřeva a jsou opracované do jedné roviny. Na tento cíl se využívá nejčastěji dýha v tloušťce 0,6 nebo 0,8 mm.

Slovo intarzie je arabského původu v překladu „vložení“ nebo „vkládání“. Tento druh umění existuje již tisíce let.

Intarzie motivy

Rozdělení podle zobrazovaných motivů:
Nařezané dýhy se skládají do obrazců od jednoduchých pásků – pásová intarzie, které rámují vykládané plochy, až po složité kompozice intarzovaných motivů, tzv. tarsia pittorica.

Motivy intarzií přecházely od krásných geometrických vzorů olemovaných úzkým proužkem, k motivům květinovým, poté k obrazům krajin. Motivy byly často ovlivněny dobou, v níž se dílo tvořilo. Byla hodně podobná s malířstvím dané doby.

Rozdělení podle druhu:  Inkrustace, Pietra dura, Chebská technika, Certosina, Marketérie, Parketová intarzie, Oystering, Prospetto, Benátská mozaika, Boulleho technika

Výroba intarzií

Dýha se nejdříve pomocí nože, pilky, či v průmyslu, laserového paprsku vyříznou do požadovaného tvaru a poté se sesadí a slepí. Do vytvořené intarzie je možné dodatečně provádět jemnou řezbu pro zvýraznění jednotlivých částí nebo obrazů.

Zobrazit obrázek intarzie v plném rozlišení

V tomto článku jste se dozvěděli jaký je význam slova Intarzie . Jedná se o krátké vysvětlení odborného pojmu Intarzie z kategorie , .


Dále by vás mohlo zajímat:Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky